Houpací síť, slunečník, houpačky… 4 způsoby, jak si doma zútulnit zahradu

Houpací síť, slunečník, houpačky...
Foto: Freepik

Aby dovolená na venkově byla jen radostná a klidná, je důležité vytvořit správnou atmosféru. Zde je několik jednoduchých způsobů, jak zatraktivnit a zútulnit váš venkovní prostor.

1: Osvětlení

Když se setmí, bude vaše zahrada nebo dům vypadat mnohem hezčí s příjemným přirozeným světlem. Navíc je snazší trávit večery venku, než se během posledních slunečních paprsků stahovat do interiéru. Můžete tedy udělat následující.

Řetězová světla: Venkovní světla můžete zavěsit na terasu nebo do pergoly, na stromy – nebo kamkoli chcete. Na zahradě obvykle najdete solární světla, která přes den ukládají energii a po setmění se zapnou.

Zahradní osvětlení: Malé lampy, které lze umístit podél cest nebo do vzdálenějších koutů zahrady. Často jsou vybaveny snímači pohybu – zapnou se pouze tehdy, když kolem nich někdo projde. Takové lucerny kromě pohodlí dodávají i pocit bezpečí – už nemusíte svítit baterkou do tmy při každém šustnutí.

Osvětlení domu: Můžete osvětlit vchodové dveře, vstupní dveře nebo dokonce celou přední část domu. Toho lze dosáhnout zavěšením několika světel nebo instalací malého reflektoru, který osvětlí spodní část. Nebo je možné vytvořit si automatické osvětlení s časovačem a ovládáním úrovně toku světla.

Houpací síť, slunečník, houpačky..
Foto: Scandishop.cz, Zahrada

2. Oblast volného času

Na každé terase by měl být prostor pro setkávání rodiny a přátel nebo jen pro odpočinek s knihou, například prostor s velkým stolem, posezení u ohně či houpací křeslo pod stromem. Zde je několik nápadů, jak si odpočinkové místo ještě více zpříjemnit.

Markýza nebo slunečník: Je velmi dobré mít něco, co vás ochrání před pálícím sluncem nebo drobným deštěm. Může to být markýza – můžete si ji postavit sami – nebo velký zahradní slunečník. Pokud chcete něco trvalejšího, je možné postavit si stan nebo altán – konstrukci, která vydrží i silný déšť, takže nemusíte chodit dovnitř.

Lehátka a křesla: Samozřejmě není nic praktičtějšího než obyčejná dřevěná lavice. Určitě však nebudete litovat, že jste na svůj pozemek umístili pohodlnější venkovní nábytek – proutěná křesla nebo lehátka. Lehátka mohou být skládací – obvykle plastová nebo s látkovým podstavcem. Tyto modely jsou velmi lehké a kompaktní a lze je snadno přenášet z místa na místo a v případě potřeby složit a uložit v domě. Dřevěná lehátka jsou pevnější a těžší, ale mají také své kouzlo.

Houpací síť nebo houpačka: Dokážete si představit něco „chalupářštějšího“ než houpací síť? Dá se zavěsit kamkoli – na terasu nebo do nejvzdálenějšího koutu zahrady, aby nebyla vidět. Další skvělou možností je zahradní houpačka. Dodávají se ve všech velikostech – od malých jednosedadlových až po 3 až 4místné. Mimochodem, tyto houpačky se obvykle dodávají s markýzou.

Houpací síť, slunečník, houpačky..
Foto: Scandishop.cz Houpací křeslo

3. Vertikální zahradničení

Vertikální výsadba je dekorativnější variantou než tradiční záhony. Může zakrýt věci, které nechcete ukazovat, nebo dát najevo, co se vám líbí. A co je nejlepší, vertikální rostliny nezabírají téměř žádné místo. Zde jsou tedy naše možnosti.

„Popínavky“: Popínavé rostliny mohou šplhat kolem oken, pergol nebo zdí a vypadají opravdu pěkně. Běžně se k tomu používají liány, břečťan, okrasné fazole, cizrna a další rostliny. Pod „zeleným kobercem“ můžete skrýt i ošklivý plot nebo starou stodolu. Zahradní mříže lze použít i pro popínavé rostliny – dá se z nich vytvořit například oblouk nebo dokonce malá galerie.

Květiny v květináčích: Takové květináče můžete zavěsit po zahradě, kamkoli se vám zalíbí: na stromy, na plot, na verandu nebo na boční stranu vchodových dveří. Závěsné květináče se obvykle skládají z něčeho dekorativního, co se dá zavěsit, nebo z rostlin, které kvetou v kulatém, baňatém tvaru, jako jsou alyssum, begonie, nasturtie, petúnie, fuchsie atd.

Vertikální lůžka: Jedná se o speciální sítě nebo panely s „kapsami“ pro rostliny – lze v nich vysadit květiny nebo aromatické bylinky a na takových záhonech vypadají velmi krásně i kapradiny. Mimochodem, vertikální záhony lze využít k dokonalému zónování – mohou například pomoci ohraničit pozemek nebo zeleninovou zahradu.

Houpací síť, slunečník, houpačky..
Foto: Scandishop.cz, Kovové ohniště

4. Přidání barvy

Vymalování je jedním z nejjednodušších způsobů, jak změnit uspořádání prostoru k lepšímu. Jistě, můžete se pustit do stavby domu nebo plotu, ale doporučujeme začít s něčím menším. Věřte nám, výsledky vás potěší!

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Scandishop.cz

Další články z této rubriky

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděkgutentor-overlay

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděk

Duben a květen jsou měsíce, kdy nejen obchody se zeleninou a supermarkety, ale také různé kulinářské pořady v TV, internetové…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*