Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy

Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy
Foto: Freepik

Jednoduchá energetická cvičení na podporu zdravých nohou

Bernadett Gera se o východní medicínu a bojové umění zajímala od mládí. Inspiroval ji otec, který se asijskému bojovému sportu judo věnoval v soutěžích na mezinárodní úrovni. Ona sama se o účinné metody léčení začala hlouběji zajímat a studovat je, když její matka onemocněla rakovinou. Nabyté znalosti uplatňuje jako terapeutka a učitelka čchi-kungu a rovněž o nich přednáší a píše knihy.

Bernadett Gera: Čchi-kung pro nohy
Foto: se souhlasem nakladatelství Anag

Autorka seznamuje s metodou čchi-kungu, jejími účinky a zmiňuje rovněž případy, kdy se cvičení nedoporučuje. Vysvětluje funkce meridiánových drah, ovlivňujících energii vnitřních orgánů (slezina, játra, žaludek, žlučník, močový měchýř a ledviny) a souvisejících akupunkturních bodů i s vyobrazením. Stimulací bodů lze příznivě působit na určitou část těla a pomoci tak při různých zdravotních problémech.

Například jeden akupunkturní bod sleziny ji nejen optimálně reguluje, ale také čistí mozek, uklidňuje ducha, pomáhá při plynatosti, hematomech a krvácení z nosu. Jiný meridián žlučníku jej tonizuje, vyrovnává horkost, pomáhá při migrénách, astmatu, vysokém krevním tlaku, nočních můrách, potížích se spánkem, oteklých nebo zarudlých očích nebo oteklých očních víčkách a nejasném vidění. Rozsah působení je u každého popsaného meridiánu poměrně široký. Patří k nim také dva akupunkturní extra body, z nichž první uvolňuje šlachy, pomáhá při zúžených cévách, bolestech kloubů v chodidlech, zarudlých, nateklých, zanícených, bolavých nebo křečemi trpících nohou a artritidě. Druhý zlepšuje výkonnost myšlení a paměti.

Hlavní část knihy se zaměřuje na základy cvičení, vysvětluje, jak ho provádět, a seznamuje s přípravnými i uvolňovacími cviky. Samotné cviky jsou rozděleny na pohybové a klidové. Jsou jednoduché a nenáročné na provedení, jež je podrobně vysvětleno s názorným vyobrazením, a popsány jsou také jejich zdravotní účinky.

V dodatku jsou souhrnně uvedena cvičení, jež pomáhají při konkrétních zdravotních potížích, například při bolesti kolenou, v kyčlích, kříži, při citlivosti na chlad, vbočeném palci (hallux valgus), ploché noze, oteklém nebo zraněném chodidle, při obtížích jaterních, ledvinových, plicních či trávicích. Jsou zmíněny i cviky doporučované při únavě, poruchách spánku a žilních problémech.

Praktický formát, přehlednost a srozumitelnost činí z knížky vítaného pomocníka nejen při první pomoci od bolestí, ale také pro prevenci onemocnění a podpoře zdraví celého těla.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, anag.cz

Další články z této rubriky

Guillaume Musso: Byt v Pařížigutentor-overlay

Guillaume Musso: Byt v Paříži

Kniha nakladatelství Motto prezentuje další bestseller oceňovaného francouzského autora Guillauma Musso (nar. 1974), jehož romány, o nichž se kritiky vyjadřují…
Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínekgutentor-overlay

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají…
Klára Trnková: Květomluvagutentor-overlay

Klára Trnková: Květomluva

Dcera milovaného malíře, výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková (nar. 1949), jež po něm zdědila talent, pokračuje…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*