Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Saint-Exupéry fancouzský spisovatel
Foto: Pixabay

První české vydání v původní úpravě, v souladu s přáním a uměleckým záměrem autora.

Ačkoliv u slavného francouzského spisovatele, humanisty, filozofa, reportéra a letce Antoina de Saint-Exupéryho známe přesně jen datum narození 29. června 1900 v Lyonu, den jeho tragické smrti se udává k 31. červenci 1944, kdy vzlétl z Korsiky na průzkumný let, z něhož se již nevrátil…

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Foto: se souhlasem nakladatelství Rybka Publishers

Do srdcí miliónů lidí se Antoine de Saint-Exupéry vepsal proslulou knihou Malý princ, poprvé vydanou roku 1943. Dá se vnímat jako pohádka, ale díky množství metafor a filozofických myšlenek o dobru a zlu, lásce, přátelství, kráse a porozumění rovněž jako humanistické dílo s nadčasovým poselstvím.

Autor nás zavede na nehostinnou Saharu, tisíce kilometrů od civilizace, kde ztroskotá pilot (samotný Exupéry). Snaží se opravit porouchané letadlo, aby zde nezahynul. Náhle se před ním objeví postava neznámého dítěte, oděného jako princ, a žádá ho, aby mu namaloval ovečku. „Malý princ mi kladl hodně otázek, ty mé jako by ale nikdy neslyšel.“ Pochází z vesmíru, z velice malé planetky B 612, a hledá přátele. Oba se sblíží a vyprávějí si o různých věcech.

Nový návštěvník vzpomíná na jiné planetky v jeho okolí, kde žijí zvláštní lidé. Na jedné je seriózní pyšný muž, soustředěný jen na sčítání. Nikdy nikoho nemiloval, nepodíval se na hvězdy, nepřivoněl ke květině. Jinou obývá král, který každého, kdo ji navštíví, vnímá jako poddaného a dává mu příkazy. Další planetka patří marnivci. Toho zase nezajímá nic jiného než chvála mu projevovaná.

Malý princ vypráví také o své nové květině, krásné růži, o niž se v zemi, odkud pochází, pečlivě staral, aby prospívala. Seznamuje se poprvé i s liškou. „Známe jen věci, které si ochočíme,“ říká. „Lidé už dnes nemají čas nic poznat. Nakupují hotové věci u obchodníků. Ale jelikož žádní obchodníci neobchodují s přáteli, lidé už žádné přátele nemají. Jestli chceš mít přátele, ochoč si mě!“

Než se malý princ vrátí zpět na svou planetku, napije se ze staré studny a říká pilotovi: „Lidé u tebe doma pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě… a nenacházejí, co hledají… A přitom to, co hledají, by mohli najít v jediné růži nebo trošce vody… Jenže oči jsou slepé. Je třeba hledat srdcem.“

Výjimečná knížka Antoina de Saint-Exupéryho patří mezi sto nejdůležitějších knih 20. století. V překladu Olgy Sixtové vychází s kresbami autora a v původní úpravě v souladu s jeho přáním a uměleckým záměrem.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, rybkapub.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*