American College of Cardiology o kardiovaskulárních rizicích marihuany

American College of Cardiology o kardiovaskulárních rizicích marihuany
Foto: Freepik

Bezprostředním podnětem k napsání tohoto textu byl dopis nekritického příznivce marihuany, který doporučoval tuto drogu k léčbě vysokého krevního tlaku. To by bylo velmi nebezpečné.

Kanabinoidní receptory nejsou rozmístěny pouze v mozku. Nacházejí se mimo jiné i v myokardu, hladkém svalstvu aorty a vaskulárním endotelu. Je proto pochopitelné, že akutní efekt marihuany zahrnuje zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence.

Existuje prokazatelná souvislost mezi užíváním marihuany a kardiovaskulárními příhodami včetně srdečního infarktu, cévní mozkové příhody, arytmií a vaskulopatií. Předpokládanými mechanismy kardiovaskulárních příhod jsou aktivace sympatického nervového systému, nárůst spotřeby kyslíku v myokardu, zvýšené hladiny katecholaminů, beta-adrenergní stimulace, přímé vaskulotoxické účinky, aktivace krevních destiček a periferní azokonstrikce.

Snazší přístup ke konopným drogám v některých státech USA byl spojen s nárůstem počtu srdečních infarktů. To se týkalo i osob, které nekouřily tabák. Časté kouření marihuany u nich bylo spojeno s o 88 % vyšší pravděpodobností infarktu myokardu nebo onemocnění koronárních tepen a s o 81 % vyšší pravděpodobností cévní mozkové příhody. K rozvoji akutního infarktu myokardu obvykle docházelo během několika hodin po aplikaci marihuany.

V přehledu zahrnujícím publikované kazuistiky byla u mladších mužů průměrná doba nástupu příznaků akutního infarktu myokardu pět hodin po poslední dávce marihuany. Kromě toho marihuana podstatně zvyšovala riziko komplikací u osob s existujícím kardiovaskulárním onemocněním.

Dalšími riziky marihuany jsou interakce marihuany s léky používanými v kardiologii. K tomu ještě dodáváme, že interakce marihuany a alkoholu zvyšuje riziko náhlých příhod a smrti.

Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc., American College of Cardiology: Cardiovascular Risk of Marijuana. www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2021/06/10/03/08/cardiovascular-risk-of-marijuana. Accessed 12. 8. 2023

Další články z této rubriky

Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*