Dvě výborné knížky pro děti, zvídavé duše a milovníky přírody

Dvě výborné knížky pro děti, zvídavé duše a milovníky přírody
Foto: Freepik

Německý zahradní architekt, vysokoškolský pedagog a spisovatel Holger Haag (1938-2014) napsal i řadu knih určených především dětem, v nichž probouzí zájem o přírodu.

Nakladatelství Grada v edici Příroda pro děti vydalo v roce 2018 dvě jeho půvabně naučné knihy s množstvím barevných ilustrací a fotografií, určené dětem od sedmi let. Přehledným, jednoduše výstižným a praktickým zpracováním zaujmou i milovníky přírody staršího věku. Mají stejnou úpravu, členění i rozsah 112 stran, na nichž seznamují s osmdesáti pěti druhy ptáků či stromů. Na knižních klopách jsou pro rychlou orientaci vyobrazeny jejich typické znaky a velikosti. Ideální formát s jmenným rejstříkem z nich činí vítaného pomocníka pro snadnější pozorování v přírodě.

Dvě výborné knížky pro děti, zvídavé duše a milovníky přírody
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Zdroj: Dana Vondrášková, Grada.cz

Dvě výborné knížky pro děti, zvídavé duše a milovníky přírody
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Knížka Stromy zavede čtenáře do lesů, zahrad a na místa, kde se jim daří. Představí je podle tvarů listů nebo jehlic a prozradí zajímavé informace o jejich růstu, místech výskytu, způsobu rozmnožování, typu květů a plodů a také o podivuhodnostech, včetně stáří, jehož mohou dosáhnout. K nejstarším patří dvě zde zmíněné stále žijící fosílie, které na Zemi rostly už za života dinosaurů. Ale i některé stromy u nás běžně se vyskytující, potřebují k plnému vzrůstu řadu let. Možná překvapí, že dub letní vytváří první plody až po šedesáti letech a dalších asi dvě stě let trvá, než plně doroste. Velký dub má přibližně 600 000 listů, během slunečného dne spotřebuje 400 litrů vody, přitom vyrobí 12 kilogramů cukru a také kyslík pro nás a další živočichy.

Na jaře s pomocí stetoskopu (i dětského) je slyšet, jak stromem proudí míza do větví. Ta se může dostat až do výše 135 metrů, proto je také nejvyšším stromem sekvojovec obrovský s naměřenou výškou 135 metrů a průměrem kmene 12 metrů.

Dozvíme se také, který strom s listy patří vlastně mezi jehličnany a další pozoruhodnosti včetně praktických doporučení pro pozorování v přírodě. Naučíme se počítat letokruhy, ošetřit borku, znát, v čem se liší med lesní od lučního, proč se na listech dubu někdy vytvářejí tzv. duběnky apod.

Na záložkách jsou k rychlé orientaci vyobrazeny listy různých tvarů a ukázky jehličí, podle nichž lehce poznáme jednotlivé druhy stromů.

Zdroj: Dana Vondrášková, Grada.cz 

Další články z této rubriky

Literatura s názorem již 90 letgutentor-overlay

Literatura s názorem již 90 let

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace…
Kočičí slovníkgutentor-overlay

Kočičí slovník

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami.…
Jako tygr ve sněhugutentor-overlay

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu

Juhea Kimová (nar. 1987) se narodila v jihokorejském Inčchonu nedaleko Soulu, odkud se v devíti letech přestěhovala do oregonského Portlandu.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*