Madeline Martinová: Poslední knihkupectví

Madeline Martinová: Poslední knihkupectví
Foto: Pixabay

Spisovatelka Madeline Martinová žije s rodinou na Floridě, kde píše romance pro ženy a historické fikce, mezi něž patří i Poslední knihkupectví, jímavý příběh z druhé světové války, odehrávající se v Londýně.

Madeline Martinová: Poslední knihkupectví
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Hlavní hrdinka, mladá Grace Bennettová, žije po smrti rodičů u strýce, jemuž pomáhá v obchodě. Po čase je však přinucena opustit domov a hledat si bydlení jinde. Spolu s nejlepší kamarádkou Vivien se v létě 1939 stěhuje do rušného Londýna, kde jim paní Weatherfordová, nejlepší přítelkyně matky Grace, poskytla pokoje ve svém domě, v němž žije s dospívajícím synem Colinem. Zajistila Grace také práci v knihkupectví Primrose Hill u poněkud nevrlého pana Percivala Evanse. Dívka se sice vyznala v obchodování, ale nikoliv v literatuře, na kterou dosud neměla čas. To se změnilo, když do prodejny zavítal mladík George, milovník knih, a daroval jí svoji nejmilejší knížku Hrabě Monte Cristo s doporučením další četby, která ji nadchla stejně jako práce na proměně zašlého knihkupectví, z něhož se stalo příjemné místo, kam lidé rádi chodili.

Pustošivá válka ale záhy tragicky zasahuje do osudů miliónů lidí i protagonistů příběhu. Muži, včetně mladého Colina a George, jsou odváděni na frontu, děti do většího bezpečí na venkov. Jídlo a základní potřeby jsou na příděl, v parcích se v rámci akce „okopávání pro vítězství“ místo květin pěstuje zelenina, panuje příkaz zatemňování oken, na jehož dodržování dohlížejí hlídky civilní obrany. K nim se přidává i Grace, jež spolu s panem Stokesem pomáhá odvádět lidi do úkrytů před nálety německé Luftwaffe, a spolu s ostatními zajišťuje pomoc těm, kdo přišli o domov.

Při jednom z náletů doběhla do krytu v metru s knihou. Když byla vyzvána, aby ji četla nahlas, zrodil se každodenní zvyk čtení klasických děl, na které se všichni v úkrytu těšili. Přenesli se na čas do jiného světa a zapomínali na válečné útrapy. Pravidelná setkání při četbě měla ohlas i v jejich knihkupectví Primrose Hill v Hosier Lane. „Skrze knihy můžeme nalézt největší naději“, napsal jí v jednom z dopisů George, bojující jako letec RAF, muž, který Grace uvedl do světa čtení a získal si i její srdce.

Londýn stále více trpí německými nálety, mnoho domů je zničeno, včetně několika knihkupectví. Jejich majitelům Grace nabídla, aby přemístili zachráněné knihy do jejich prodejny. Jinak málomluvný pan Evans to ocenil: „Podívejte se, co udělal váš soucit. Dáváte ze sebe všechno, abyste pomáhala ostatním. Nejen tím, co děláte u civilní obrany. Ale i tady, pro další knihkupce, pro lidi, kterým čtete. Tam venku zachraňujete životy. Tady zachraňujete duše.“

Když i jejich prodejnu poničil nálet, našlo se dost ochotných rukou k opravě a úklidu, aby se příští den mohli čtenáři i posluchači znovu sejít. Dojatá Grace děkuje: „Vy všichni jste se podíleli na tom, co se z knihkupectví Primrose Hill stalo, a já si toho vážím. Knihy jsou to, co nás svedlo dohromady. Láska k příběhům, které ukrývají, dobrodružstvím, která nás strhávají, to úžasné rozptýlení v tak těžkých dobách. Připomínka toho, že vždycky máme naději.“

Válka končí, z fronty se vracejí ti, co přežili. Mnoho z nich se míru nedočkalo, stejně jako v případě civilních obětí, jichž v britské metropoli byly tisíce. Začíná nová doba obnovy země i duší zasažených bolestnými ztrátami…

Úspěšná novela z druhé světové války byla oceněna New York Times Bestseller. Autorka ji pojala jako oslavu čtení a uvádí v ní knihy, které ji v životě ovlivnily. Patří k nim i díla Jane Austenové nebo Charlese Dickense.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Kočičí slovníkgutentor-overlay

Kočičí slovník

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami.…
Jako tygr ve sněhugutentor-overlay

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu

Juhea Kimová (nar. 1987) se narodila v jihokorejském Inčchonu nedaleko Soulu, odkud se v devíti letech přestěhovala do oregonského Portlandu.…
My kluci z Brnagutentor-overlay

My kluci z Brna

Rodilý Brňan Jaroslav Kravka (nar. 1952) vystudoval práva, ale místo nich se věnoval novinařině a po tři desetiletí byl dramaturgem…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*