Mary Pipherová a Sara Pipherová Gilliamová: Ofélie podruhé. Záchrana já dospívajících dívek

Ofélie podruhé
Foto: Freepik

Mary Pipherová (nar. 1947), kulturní antropoložka a klinická psycholožka se zaměřením na ženy, má bohaté zkušenosti týkající se také náctiletých dívek, jimž a jejich rodinám je určena tato kultovní kniha.

Ofélie podruhé
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada.cz

Výjimečná a cenná publikace se stále platným tématem se poprvé dostala na knižní pulty před čtvrtstoletím. Nové vydání bylo revidováno a aktualizováno pro současnou dobu za přispění autorčiny dcery Sary. Autorky ho věnovaly všem rebelkám a stydlivkám, aktivistkám a básnířkám, velkým i malým sestrám, dcerám a romantičkám, v něž věří.

„Ofélie podruhé byla mým pokusem pochopit, co jsem prožívala jako matka dospívající dcery a terapeutka adolescentek“, říká v úvodu Mary Pipherová. Už první vydání se stalo bestsellerem, a to i mezi odborníky, neboť poukazuje na mnoho problémů mládeže, od záškoláctví až po nejvíce závažné a život ohrožující. Mary porovnává vývoj od šedesátých let, kdy sama byla „v telecích letech“, s tím, který prožívala její dcera o třicet let později, i s dnešní dobou, v níž vyrůstají její vnučky. Zkušenosti z její praxe i nejnovější vědecké výzkumy ukazují, “co se za tu dobu změnilo, i nástrahy a radosti, které zůstaly stejné.“

Autorka citlivě vystihuje, co prožívá dívka v dětství a jak se mění v době přechodu do ženského světa, kdy je zranitelná a může snadno podlehnout různým nebezpečím, jež dokumentuje na konkrétních příkladech v kontextu vývoje v letech 1959-2019. Připomíná důležitost rodinných kořenů, vlivu matky a otce, důsledky rozvodu rodičů i škodlivé působení společnosti. Zvlášť se věnuje problémům náctiletých dívek s následky předčasného sexuálního života, s depresemi, úzkostí, sebepoškozováním, domácím násilím, anorexií nebo závislostí na alkoholu a drogách. Poskytuje celou řadu otevřených výpovědí děvčat, která u ní vyhledala pomoc, odhaluje příčiny jejich potíží a nabízí vhodná řešení, jak pomoci překonat traumata, vést je k nezávislosti i „nabízet podporu a přitom je nerozčílit“.

V doslovu Jak prosperovat ve věku chaosu vychází z nadčasových poznatků, platných i dnes. Zmiňuje mimo jiné prostředí, jež v dětech na druhém stupni školy “ubíjí ducha a je plné nevyzrálých teenagerů, s nimiž cloumají hormony a kteří touží zapadnout.“

Upozorňuje na toxický vliv digitálních technologií, internetu, sociálních sítí a doporučuje přísné dodržování limitů jejich používání, aby v rodinách vyrůstali vyrovnaní teenageři, neochuzení o zkušenosti důležité pro jejich život. Nejlépe v tom napomohou vnímaví rodiče, kteří v nich podporují sebejistotu, rozvoj schopností a přiměřených aktivit i možnost kreativně se vyjádřit a zároveň posilují zájem o rodinu a laskavost.

„Při výchově dcer jim musíme předávat tuto myšlenku: máš mnoho darů a jsi výjimečná jak pro nás, tak pro všechny, kdo tě znají, ale žiješ na přeplněné planetě s mnoha lidmi, kteří jsou v nouzi. Chceme, abys vyrostla do nového plného potenciálu a pomohla uzdravit náš bouřlivý svět,“ shodují se autorky prospěšné a potřebné publikace.

Zdroj: Text – Dana Vondrášková, Grada.cz

Další články z této rubriky

Jako tygr ve sněhugutentor-overlay

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu

Juhea Kimová (nar. 1987) se narodila v jihokorejském Inčchonu nedaleko Soulu, odkud se v devíti letech přestěhovala do oregonského Portlandu.…
My kluci z Brnagutentor-overlay

My kluci z Brna

Rodilý Brňan Jaroslav Kravka (nar. 1952) vystudoval práva, ale místo nich se věnoval novinařině a po tři desetiletí byl dramaturgem…
Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*