5 nápadů, jak předcházet podzimnímu splínu

Hygge_scandishop,skandinavsky nabytek
Foto: Freepik

Nadešel podzim, dny jsou kratší, světla ubývá, sluníčko méně hřeje. To vše může mít za následek podzimní splín. Jak se splíny můžete bojovat a jak jim předcházet? Můžeme čerpat od Skandinávců, kteří jsou v celém světě známí tím, že to umí skutečně nejlépe.

Styl, který je vlastně takovým návodem proti splínu, je někdy označován slovem hygge. Je to životní styl, který má kořeny právě ve Skandinávii, a proto se mu někdy říká také skandinávský styl. Když mluvíme o „hygge“, máme na mysli pocit útulnosti, bezpečí, důvěrnosti a tepla. Tento styl v sobě zahrnuje mnohem více než jen pouhý trend. Je to určitý způsob života, který je příslibem pocitu štěstí během všedních dní. Hygge není omezeno ničím, ani místem, ani časem. Prolíná se naším životem v každém ročním období. V podzimních a zimních dnech však umí zázraky: pomůže vám udržet pohodu a pozitivní náladu, ať již se odehrává za okny jakýkoli nečas.

Přinášíme vám pár tipů, jak se hygge inspirovat a zachovat si pozitivní mysl a pohodu i během sychravých dnů.  

1. Odpočívejte, zklidněte se a dovolte si zpomalit

Pokud žijete aktivní život a pravidelně navštěvujete kurzy jógy, běháte nebo vaříte pro vnoučata, dovolte si chvilku odpočinku. Odložte na chvíli všechny aktivity a věnujte se sladkému nicnedělání. Pomůže vám to nabrat sílu právě k tomu, abyste mohli provozovat, co vás baví anebo co musíte dělat, a váš organismus bude mít čas na regeneraci a relaxaci.

Světla, lucerny, scandishop.cz
Foto: Světla, lucerny, Scandishop.cz

2. Útulný domov a pohodlí

Hygge v sobě zahrnuje teplo domácího krbu a útulno. Zkuste se usadit do měkkých polštářků a zachumlejte se ve svém oblíbeném křesle do příjemné teplé deky.  Přečtení knihy, vypití dobrého čaje nebo jen sledování televize bude o to příjemnější. Věřte tomu, že daný okamžik si více vychutnáte.

3. Dopřejte si světlo

Přisvícení stojací lampou nebo zapálení svíčky může zlepšit vaši náladu, která se na podzim díky nedostatku vitamínu D zhoršuje. Určitě je dobré si přísun tohoto vitamínu zajistit tím, že jej budete užívat jako doplněk stravy. Ale zkuste si i přisvítit stojací lampou nebo zapálit svíčky. Uvidíte, jak se vám může pomocí těchto maličkostí zlepšit nálada.

4. Domov, který voní

Provonění domácnosti není nic složitého. Určitě všichni rádi přijdeme do místnosti, která na nás dýchne jemnou krásnou vůní. K tomuto účelu je možné zakoupit si takové bytové vůně, které vám budou příjemné. Jsou k dostání v různých karafách s bambusovými tyčinkami. Díky nim udržíte voňavý byt opravdu hodně dlouho, protože jejich funkce spočívá v pomalém odpařování bytového parfému z lahvičky – karafy.

Světla, lucerny, scandishop.cz
Foto: Scandishop.cz

Podobně funguje také vonný difuzér, který je vhodné za tímto účelem použít. Do něj se jen nakape několik kapiček aroma olejíčku s vámi zvolenou příjemnou vůní.

Pokud upřednostňujete svíčky, které navíc navozují pocit tepla, zvolte jemně parfémovanou vůni, při níž můžete jak pracovat, tak i odpočívat.

Pro lepší náladu je možno využít aroma lampičky, difuzéry i vonné svíčky kdykoliv během dne. Ráno, třeba hned jak vstanete, nebo když se vrátíte z práce, procházky či z nákupu. Uvidíte, že se budete těšit jak na teplo domova, tak na příjemně strávené podzimní dny.

5. Každodenní maličkosti – radosti

Hygge je o maličkostech, bez kterých si svůj život nedovedete představit. Jen se je naučte vidět a všímat si jich. Může to být váš oblíbený hrnek, který jste dostali od kamarádky,  oblíbená miska, ze které každé ráno snídáte, nebo vůně vaší ranní kávy. Když se naučíte všímat si drobností, budete mít úsměv na tváři i s příchodem podzimu a třeba i celou zimu.

Přejeme vám hodně maličkostí, které vám na tváři vykouzlí hodně úsměvů a díky kterým budete mít vždy hodně pohody.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková (autorské dílo), www.scandishop.cz

Další články z této rubriky

Tipy na vánoční pletené dárkygutentor-overlay

Tipy na vánoční pletené dárky

Vánoce jsou ideální příležitostí k výrobě ručně pletených dárků pro své blízké. Pletené dárky nejen že přinášejí osobní dotek, ale…
Jak si udržet tělo a mysl v kondicigutentor-overlay

Jak si udržet tělo a mysl v kondici

Zlepšení fyzické kondice a duševního zdraví je klíčem k vyváženému a spokojenému životu. Prozkoumejte různé možnosti, jak zůstat ve formě…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*