Zkontrolujte si nárok na příspěvek na bydlení: Nejen senioři mohou dostat až 6 000 Kč

Foto: Unsplash.com

Příspěvek na bydlení je jednou z klíčových forem sociální podpory, kterou stát nabízí svým občanům. Často je vnímán pouze jako příspěvek pro seniory nebo občany z nižších sociálních vrstev, nárok na něj mají ale i další skupiny obyvatel. Kdo tedy tento příspěvek může získat a jaké kroky k tomu musíte podniknout?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení je určen pro všechny, kteří splňují určité podmínky. První podmínkou je, že vaše trvalé bydliště musí být v nájemním nebo vlastním bytě a druhou podmínkou je poměr vašich příjmů k nákladům na bydlení. Pokud více jak 30 % vašich celkových nákladů jde na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek, na který máte nárok. Do celkového výpočtu se pak započítávají různé druhy příjmů jako jsou důchody, mzdy, dávky sociální podpory i příjmy z podnikání.

Jaká je výše příspěvku?

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od několika faktorů, jako je velikost vaší domácnosti, celkové náklady na bydlení nebo lokalita bydliště. Ve velkých městech jako je Praha a Brno jsou náklady na bydlení vyšší, proto může být vyšší i příspěvek od státu. Rodina z Prahy, která splňuje všechny podmínky, tak může dosáhnout na příspěvek v průměru až 6 000 Kč měsíčně. Rodiny v menších městech mohou očekávat nižší částku, která ale stále významně přispěje do jejich rodinného rozpočtu.

Jak zažádat o příspěvek na bydlení?

Žádost se podává na konkrétním úřadu práce podle místa vašeho bydliště. K podání pak budete potřebovat několik dokumentů jako je potvrzení o trvalém pobytu, doklady o příjmech a výdajích apod. Žádost můžete podat osobně nebo elektronicky přes datovou schránku a doba vyřízení žádosti je kolem 30 dní, záleží na vytíženosti jednotlivých úřadů. Pokud bude žádost schválena, vyplatí vám příslušný obnos každý měsíc na váš bankovní účet.

Příspěvek na bydlení představuje důležitou finanční podporu nejen pro seniory, ale také mladé rodiny s dětmi, samoživitele a další skupiny obyvatel, které se potýkají s vysokými náklady na bydlení. Pokud splňujete výše uvedené podmínky, neváhejte se obrátit na příslušný úřad a žádost podat.

A co vy, pobíráte příspěvek na bydlení? Věděli jste o jeho nároku? Podělte se s námi v komentářích.

Zdroje: Adam Beran, autorský text, https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni, https://www.uradprace.cz/prispevek-na-bydleni1, https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-prispevek-na-bydleni-postup-zadost-255107

12 Comments

  1. A ještě doplňuji – úřad sám si zjišťuje i náklady na plyn, takže ty se taky nemusí dokládat. A náklady na pevná paliva se počítají paušálem, takže také bez dokládání.

  2. jak je to s příspěvkem na bydlení s neskolaudovanym bytem plně vhodným k obývání na nějž mám nájemní smlouvu? Ota

    • Na to nedostanete nic. Teď jsme to řešili,když majitel pronajímal dům o pěti samostatných bytových jednotkách,ale zkolaudovaný ho měl jako rodinný. Tudíž jednotlivé byty nebyly samostatně zkolaudovány. Neuspěli jsme ani na odvolání. Řešením je příspěvek v hmotné nouzi. Tam jsou nějaké skulinky. Řeknou vám na ÚP.

  3. Přesně a výstižně to ten napsal.Jenom se dívajì na dávky.
    . Na manžela na bydlenì.
    A není z čeho pořád dávat.

    • No dávky na manžela bych zrušila hned, co to je, že single nedostanou žádný vdovský důchod, diskriminace.

  4. Není to pravda, že nemůže být jiná forma bydlení než vlasní nebo nájemní, může být i družstevní, podnájemní, věcné břemeno. Není to pravda, že elektronicky se to musí podat jedině přes datovou schránku, naopak to mohou podat všichni, kdo ji nemají, jednoduše online přes aplikaci Jenda. Není to pravda, že se musí dokládat doklady o příjmech a všech nákladech – příjmy si úřad zjistí sám dle IČO a náklady na elektřinu dle EAN. Je to hodně zavádějící informace, že když víc než 30 procent nákladů jde na bydlení, tak to vyjde, protože zcela chybí uvedena zásadní informace – že vlastníkům a družstevníkům se navíc počítají paušální náklady téměř 3600,- měsíčně za to, že jsou vlastníci a družstevníci, namísto nájmu. Takže i kdo náklady neplatí žádné, protože si vše odpojil, tak mu to může vycházet, nejlepší je vždy si to zkušebně zadat do online kalkulačky, kde se paušální náklady vlastníků a družstevníků předvyplní samy, i když o nich lidé neví, protože jsem to neviděla napsané ještě v ani jednom článku, jestli se ta informace tají nebo proč? Proto si nežádá velká část lidí, kterým by to vycházelo, protože si od oka spočítají, že by to nevyšlo a nezapočítají tam tyto poměrně vysoké paušální náklady, s kterými by to řadě lidí vyšlo. Je potřeba o nich v médiích informovat, nikdo to neví!

  5. Kdesi jsem četl ČR země dávek.Plno lidí co občas slyším, je každý rok u moře,plno lidí jak vidíme si kupuje alkohol a cigarety, což denně jen u cigaret stojí minimálně 120 kč.Mnozí vykouří více.Pak nemají na nájem, vzdělání odbyli a kniha je pro ně cár papíru.Nemluvím o skupině co už snad ani neví co je práce,slyší o tom doma jen vyprávět.Do práce chodí jen hloupý gadžo.A tak tu máme dávky na cokoliv a stát to stojí miliardy.A penize nejsou.Tady se miliardy vyhazují oknem. Vlastníme svoje bydlení.Starali jsme se žádná cigárka zbůhdarma vyfoukaná do vzducha za nekřesťanské peníze a ohrožující zdraví.K tomu litry alkoholu. Nedavno jsem viděl otce a děti socky, děti se dožadovali nanuka. To je moc drahé na to fotr.Pak jsem u kasy zahledl kupování kartonu cigaret za 1200,nanuk je drahý.Atihle pak nemají na nájem a stát jim to dotuje. Tedy my co se staráme.A tak se zvedli daně z nemovitostí.Přece je třeba těm co pobíraji dávky dát na nájem.Stát nám majitelům nedal nic zadarmo, při zajištování svoho bydlení. Jen tak pro zajímavost moje náklady na bydlení jsou jen 13,6%.Takže na příspěvek nemám nárok.A to ještě platím větší daň z nemovitosti.Takže kdo se stará má, kdo ne tomu stát zapaltí bydlení.Možná ano rodiny s dětmi samoživitelky, ale tento hulič ani náhodou.A další jakbysmet.Nemáš na drahý nájem, pak si najdi levnější, ale mít vysoký standart na úkor těch co se postarali sami od sebe.Takto , ale nelze hospodařit,musej se více snažit pane správce , pivovar je náš.Dle mne je to jen socialismus podporovat lenochya vyžírkxy.Každý strůjcem svého štěstí.A nedal bych ani příbuzným. Pokud nejsou lidé nemocní, pak se musí postaratřádně o svojí rodinu. A bez práce to nepůjde.A nešlo nikdy. Využívat pracovitých lidí k podpoře těchto pobíračů dávek je nemorální.Podpora rodina s dětmi a samoživitelek, kterým chlap darebák neplatí přídavky na děti , často směšné, ano,ale také tvrdě je po otci vymáhat ,ať je to kdokoliv.Každý kdo nemá na nájem by si měl hledat tedy lacinější, ne žít na úkor ostatních. To si mužem neustále půjčovat so rozpočtu,až budeem pleite.

      • Nepočítá, jen částečně, nevýhodné oproti nájmu, respektive ti co jsou v nájmu, klidně i menším jak je hypotéka včetně energií, dosáhnou na toto nebo dostanou víc jak ti co platí hypotéku. Stát krmí pronajímatele nemovitosti, ale kdo má hypotéku má smůlu a má to osteouhane, což vůbec nechapu

    • tady je to více méně o něčem jiném… než o tom , že jich většina zneužívá dávky.Kolik se toho se.. jinam a ještě pořád to hodně lidí nevidí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*