Vánoční dělení. Vánoční nadělení.

Vánoční stromeček s dárky zelený věnec na stěně a stará komoda
Foto: Pexels

Tak jako se lidé dělí na ty, co se sprchují večer, a na ty, co se sprchují ráno, případně na ty, co se sprchují pořád, tak se dají rozdělit lidé na fanatické vyznavače Vánoc, na zařeknuté odpůrce Vánoc a na ty, kteří žijí své běžné životy v prosinci stejně jako v srpnu. Tak schválně, do které skupiny byste se zařadili?

Fanatici se na rozdíl od liturgického řídí vlastním kalendářem. Po žních je čas myslet na Vánoce. Ještě než vůbec začne Advent, všude už jsou světýlka, dekorace, svícny, sněhuláci, skřítkové, legrační postavičky, a nejpozději od poloviny prosince i nazdobený vánoční stromeček. Vyznavači Vánoc většinou argumentují tím, že si chtějí atmosféru prostě pořádně užít. Perníčky se jí před Mikulášem a myslím, že za pár let se posune i štědrovečerní večeře někam k Dušičkám. Je to skupina lidí, která je dopředu připravena na všechno.

Dárky, výzdoba, úklid, atmosféra, vše jede na plný plyn už od podzimu, takže o Vánocích skutečných není žádný stres. Kromě toho, kdy nejdříve bude možné stromek odstrojit a zlikvidovat výzdobu, neboť Velikonoce už jsou za dveřmi.

Poměrně velkou skupinu tvoří vyznavači Grinche, který nenávidí Vánoce. Považují ho za skutečného filmového hrdinu. Poprask kolem Vánoc je ničí, ze všeho nejvíc si pod stromeček přejí, aby u žádného být nemuseli a ideálně strávili čas svátečního běsnění někde na druhém konci světa pod palmami a s koktejlem v ruce. Nerozplývají se štěstím nad tím, že se všichni kolem radují a milují a obdarovávají (i když se ještě před několika hodinami málem pozabíjeli při boji o nákupní košík) a cítí se osaměleji než kdy jindy v průběhu roku. Tento pocit přitom vůbec nesouvisí s tím, jestli jste sami nebo uprostřed velké hlučné rodiny. Prostě si usilovně přejete být někde jinde. Tam, kde nezvoní rolničky. Tam, kde nechodí ani Ježíšek, ani Santa Klaus ani Děda Mráz ani Papa Nöel.

Kde je ke konci roku svatý klid. Třeba ve Svaté zemi.

Osobně se řadím do skupiny třetí, která má emoce kolem Vánoc naředěné. Dodržujeme tradice, ale tak nějak přirozeně. Advent je pro mě už několik let časem rozjímání, bilancování, klidu před bouří. Ano, pak se i u nás začne s většími přípravami, ale rozhodně to nemá smysl dříve než týden před Štědrým dnem. Takže do té doby trochu uklidím, trochu nakoupím a napeču cukroví, a každou adventní neděli si připijeme u zapálené svíčky, že můžeme být spolu, což je to hlavní. Stromeček se zdobí až večer před nebo ráno na Štědrý den, tak jako se to dělalo vždycky. Zato u nás zůstane ještě hodně dlouho, až do konce plesové sezony. Tak se to nedělalo nikdy, ale co naděláš, když máš doma fanatika.

Není to žádná soutěž a není skupina lepší a horší natož opovrženíhodná.

Prostě je to jen zajímavé, že lidi může rozdělit i období, které je má spojovat.

Tento rok je hodně divný i před Vánocemi, takže v adventním období bychom skutečně měli sbírat síly a duchovně se posílit, abychom byli připraveni zvládnout všechno, co nám kdo pod stromeček nadělí. Přejme si jediné – aby to nebylo žádné další nadělení!

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Kapka vody na větvičcegutentor-overlay

Vlastní mikrokosmos

Někdy je nejtěžší nedělat nic, neříkat nic. Počkat, až se bouře přežene.Schoulit se do klubíčka a zakrýt si tlapkou oči.…
Listopad, popadané barevné listy pod stromem.gutentor-overlay

Něco bláznivého

Jak se tak všichni na ulici začínají zmenšovat a balit do kapucí, šál a teplých kabátů, je nejvyšší čas udělat…
Žluté javorové listy.gutentor-overlay

Proč je dobré ignorovat listopad

Do období mé osobní psychické propasti se samozřejmě přimotalo několik jedinců, kteří vycítili mou slabost a zaútočili. Moji dceru v…
Staré kapesní hodinky.gutentor-overlay

Zimní protestů čas

Tak je to zase tady. Konec stěžování si, že nemáme čas. Budeme ho mít zase o hodinu víc. Je to…
Houpačka.gutentor-overlay

Listopad, měsíc sebelásky

Za pár dní začne listopad. Ochladí se, bude větší tma a z každého šuplíku na nás budou vyskakovat Vánoce s…
Pazzle.gutentor-overlay

Hledání kousku puzzle

Leží na mě smutek jako deka. Takový ten nečekaný, tíživý pocit, že s každou kapkou deště padá dolů trochu beznaděje…
Úžasná Bára na břehu rybníkagutentor-overlay

Jen tak ležet na hladině

Často jen tak sedím a čumím. V hlavě prázdno. Jsou to krásné okamžiky totálního souladu s okolím, které vlastně neexistuje.…

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*