Probuď v sobě umělce a tvůrce

Socha Hanse Christiana Andersena
Foto: Pixabay

Milí budoucí spisovatelé, básníci, pohádkáři, malíři, milí umělci! Připadla mi velká čest oslovit vás prostřednictvím svého blogu a alespoň zdálky vás pozdravit a povzbudit.

Pokud mám správné informace, vy jste skupina vyvolených, kteří v sobě cítí kus umělce. Patrně jste pro své okolí hodně divní, protože si rádi čtete a taky občas něco napíšete. Ne za trest, ale za odměnu. Nesnažte se nikomu, kdo podobné zájmy nemá, něco vysvětlovat. Vnitřní touhu číst příběhy nebo je sám vyprávět, tu buď máte, nebo nemáte. Nedá se naučit ani vynutit. Je to stejné jako touha běhat po hřišti ve zpoceném tričku nebo piplat se s modely letadýlek. Je krásné, že každý z nás je jiný. Protože kdybychom nebyli tak jedineční a nežili tak rozdílné životy, nebylo by o čem číst ani psát. Nemusíme se navzájem chápat, ale co je důležité, musíme se navzájem respektovat.

Noc s Andersenem je událostí pro všechny milovníky pohádek a náruživé čtenáře. My si z ní však uděláme Noc velkých příležitostí. Chvíli, kdy si můžete přiznat, co doopravdy v životě chcete. Kým chcete být? Čím chcete být? Co chcete mít? Co chcete zažívat? Kde a s kým chcete svůj život strávit? Vypadá to jako čiré bláznovství, no jasně. Moji milí přátelé, my nejsme jako ostatní. Naše fantazie je trochu větší a sny barvitější, není-liž pravda?

A tak než se pustíte do svých prvních literárních pokusů, vezměte si tužku a papír a najděte si klidný kout. Nepřemýšlejte nad tím, neraďte se, neškrtejte ani nic nemažte. Prostě si sedněte a na všechny ty velké dospělácké otázky odpovězte. Nebojte se být k sobě velkorysí a odvážní. Jsou to vaše sny a vaše touhy, a nikomu z nás po nich nic není. Takže mohou být tak velké, bláznivé a divoké, jak jen to budete cítit. Napište všechno, co vás napadne. Jestli chcete být trpaslíkem v Honolulu a mít jachtu plnou zlata, napište to! Jestli chcete být slavnou novinářkou a jezdit po světě, ať je to vaše! Rozumíme si? Klidně si papír nadepište anglickým DREAM BIG. Protože o to jde. Pak si na papír napište své jméno a datum a dobře si ho schovejte. Právě jste stvořili svou první vizi. Gratuluji vám!

Ten, kdo má vizi, se může vydat na cestu. Nebudete bloudit krajinou ani se nenecháte unášet vlnami oceánu jen tak nazdařbůh. Víte už, kde jste teď, a víte, kam chcete dojít. Máte svůj cíl, který bude vašim majákem. Když se ztratíte, změníte směr, vždycky vás navede zpátky na správnou cestu. Není to maják definitivní, protože sny a přání se mohou měnit, a nic špatného na tom není. Nezapomeňte si ale každou změnu napsat na papír a rozsvítit nový maják. Uvidíte, že časem oproti ostatním, dosud bezcílně bloudícím poutníkům, získáte rozhodující náskok. Nejde o soupeření, kdo bude v cíli první. Vždyť každý máme vlastní cíl, ke kterému jdeme vlastní cestou. Jde o čas, který ušetříte.

Získáte svůj vlastní čas. Prostor pro probouzení vnitřního umělce. Jestli ve vás někde uvnitř dřímá tygr, krmte ho. Čtěte knížky, které vás budou posouvat k cíli. Učte se dovednostem, které budete pro své budoucí povolání potřebovat. Nehlaďte tygra proti srsti ani se ho nesnažte ochočit. Je to šelma a zkrotit se nedá. Je to Váš Velký Tvůrce. Umělec. Kreativec. Přijde čas a skočí tak daleko, že si to zatím nedokážete představit. A vy skočíte s ním. Věřte, že můžete dokázat všechno, co chcete. Když tomu uvěříte. Když uvěříte sami sobě. Obklopujte se lidmi, kteří vás budou na cestě povzbuzovat, ale nebojte se kritiky ani závisti. Všechno to k životu patří.

Jestli je vaším přáním stát se blogerem, založte si blog. Jestli chcete psát povídky, nic vám nestojí v cestě. Fotografujte, objevujte, tvořte. Využijte sociální sítě ke sdílení svých výtvorů a získání zpětné vazby od čtenářů. Je to zadarmo, ale přesto za to zaplatíte. Svým časem. Svým tvůrčím trápením. Nezdařenými pokusy a omyly. Ale stojí to za to. Protože když tvoříte stejně přirozeně jako dýcháte, když tvoříte, protože prostě nemůžete jinak, jste umělec. 

JSTE UMĚLEC.

Jak vám to zní v uších?

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Romeo a tři Julie III.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – výlet

Když jsme ráno odjížděli serpentýnami z Corniglie napřed dlouho nahoru a potom dlouho dolů na pobřeží, modlili jsme se v…
Romeo a tři Julie II.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – už neprší

Hybaj rovno! To je heslo dnešního druhého dne výpravy Jarda Tour, cestovní společnosti pro vyvolené a zvláště otrlé jedince.
Romeo a tři Julie I.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – celý den v autě

Velikonoční svátky trávím letos mimo domov. Žádný jarní úklid, pečení, vaření, zdobení, obsluha koledníků. Odjíždím s Jarda Tour do Itálie.
Zachraňte Úžasnou Báru VI.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru VI.

Po čem se mi bude stýskat po odjezdu z Prahy? Po přehršli možností, kam jít, co vidět a co zažít.
Zachraňte Úžasnou Báru V.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru V.

Smetana, nebo Dvořák? Pro mě vždycky Antonín Dvořák. Vždycky. Ale musím říct, že v průběhu svého pražského macerování v kultuře…
Zachraňte Úžasnou Báru IV.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru IV.

Tak jsem se dnes chystala do divadla, které je na programu až zítra. Naštěstí jsem to zjistila včas, když jsem…
Zachraňte Úžasnou Báru III.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru III.

To si tak sedíte ve žlutém ušáku ve své dočasné laskavé pražské rezidenci, pracujete a za oknem najednou stíhačky. Napřed…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*