Minerální voda představuje dobrou alternativu, pokud vám nechutná čistá voda. Jenže některé minerálky mohou být spíše na škodu, pokud obsahují nevhodné složky. Proto je důležité vybírat správně a vědět, čemu se raději vyhnout.
Vysoký obsah sodíku
Řada běžných minerálek obsahuje poměrně velké množství sodíku. Tento minerál je pro tělo důležitý, ale denně ho přijímáme dostatek, jelikož se nachází v klasické kuchyňské soli. Pokud budete přijímat nadměrné množství sodíku, může docházet k zadržování vody v těle, což vede ke zvýšení krevního tlaku. To představuje problém zejména pro ty, kteří trpí nějakým kardiovaskulárním onemocněním či se léčí s vysokým tlakem. Tedy pokud chcete pít minerálky, pečlivě sledujte obsah sodíku – měl by být co nejnižší.
Nadměrné množství vápníku a hořčíku
Senioři mnohdy užívají různé doplňky stravy, ve kterých se vápník a hořčík nachází. Tyto minerály jsou důležité pro zdraví kostí a svalů, ale rozhodně byste to s ním neměli přehánět. Nadměrný příjem může způsobit zažívací potíže, ledvinové kameny a další zdravotní komplikace. Na druhou stranu, pokud neužíváte doplňky stravy a potřebujete doplnit tyto minerály, pak vám s tím minerální voda bohatá na vápník a hořčík může pomoci.
Pozor na sírany
Síra se v běžně dostupných minerálkách nachází většinou jen v menším množství. Jenže pozor byste si měli dávat na termální prameny, ty totiž obsahují značné množství tohoto prvku. S tím se pojí projímavé účinky, následkem průjmu je dehydratace a ztráta elektrolytů, což je velký problém.
Přidané cukry a sladidla
Většina minerálek obsahuje přidané cukry nebo sladidla. Ty sice zajišťují příjemnější chuť, ale pro tělo nejsou zrovna vhodné, hlavně ve velkém množství. Vysoký příjem cukru je spojen s rizikem vzniku diabetu, nadváhy a dalších metabolických poruch. Pokud tedy pijete převážně minerální vody, pak volte raději ty bez cukru – spolehlivě tak splníte denní pitný režim bez zbytečných rizik.
Sycené vody
Minerálky jsou běžně sycené, voda s bublinkami je pro mnoho lidí chutnější. Obecně není zrovna škodlivá, jenže u starších osob může způsobovat různé nepříjemné problémy. Jde především o nadýmání a žaludeční potíže. Sycená voda je navíc kyselejší než ta z kohoutku, nízké pH může ohrozit sklovinu zubů. Proto je třeba dávat pozor na minerální vody s vysokým obsahem oxidu uhličitého.
Minerální vody mohou být prospěšné, ale je důležité sledovat jejich složení.
Zdroje: Autorský článek – Michaela Romanová, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324910#risks, https://www.healthline.com/nutrition/mineral-water-benefits#drawbacks
Buďte první kdo přidá komentář