
Každá z nás (a možná i každý z nás) touží po krásné a zdravé pleti. Drogerie jsou plné lákavých produktů v nejrůznějších cenových hladinách, ovšem zdaleka ne všechny splňují to, co slibují. Obzvlášť některé pleťové krémy mohou pleti více uškodit než prospět, protože jsou ze všech produktů s pletí v kontaktu nejdéle. Na co byste si tedy měli dát při výběru pleťového krému pozor? Tady je několik varovných znamení:
Silná parfemace
Mnohé pleťové krémy obsahují velmi silné syntetické parfémové složky, které mohou být problematické, obzvlášť pro citlivou pleť. Dodávají sice produktu atraktivní vůni, ale zároveň mohou pokožku silně dráždit, způsobovat zarudnutí, svědění nebo alergické reakce. Silná parfemace rozhodně není známkou kvality – často má naopak například zakrýt nepříjemný zápach některých použitých ingrediencí. Obecně je lepší volit krémy zcela bez parfemace nebo s přírodními vonnými složkami, jako jsou esenciální oleje.

Foto: Unsplash.com
Nevhodné složení
Složení pleťového krému je naprosto klíčové a ačkoli nemusíte být profesionálními chemiky a detailně rozumět každé ingredienci, rozhodně byste se s ním měli alespoň zhruba seznámit. Mezi složky, kterým se určitě vyplatí vyhnout, patří zejména minerální oleje, parabeny, sulfáty nebo syntetická barviva. Ty mohou způsobit podráždění, ucpávání pórů či dokonce dlouhodobé poškození kožní bariéry. Dalším častým neduhem ve složení krémů je vysoký obsah alkoholu, který pleť zbytečně vysušuje. Přednost dejte produktům s přírodními hydratačními látkami (rostlinné oleje, aloe vera nebo kyselina hyaluronová atd.).

Foto: Unsplash.com
Nízký obsah účinných látek
Číst složení se vyplatí ještě z jiného důvodu – těch skutečně účinných složek totiž v krému chceme naopak co nejvíc. Výrobci často lákají na populární a složitě znějící pojmy, jako je kyselina hyaluronová, kolagen nebo vitamín C, ale pokud jsou uvedeny až na konci seznamu ingrediencí, jejich koncentrace v produktu je zcela zanedbatelná a účinek téměř nulový. Místo toho bývají hlavní složkou levná plniva, jako voda, silikony nebo ropné deriváty, které sice vytvářejí dojem hladké a hydratované pleti, ale nepřinášejí žádné dlouhodobé benefity. Vybírejte produkty, u nichž jsou aktivní látky uvedeny na předních místech v textu o složení.

Foto: Unsplash.com
Nevyhovující balení
Obal pleťového krému není důležitý jen kvůli celkové estetice produktu, ale zejména kvůli hygieně a zachování účinnosti složek. Na první pohled levně vypadající plastové obaly nebo kelímky bez ochranného víčka produkt neochrání před znehodnocením aktivních látek, zvláště pokud obsahuje antioxidanty (vitamín C nebo retinol), které jsou citlivé na světlo a vzduch. Pokud je balení krému takové, že produkt musíte nabírat prsty přímo z kelímku, rozhodně zbystřete. Tímto způsobem je velmi snadné krém kontaminovat bakteriemi. Dobrou volbou jsou krémy v tubách, lahvičkách s pumpičkou nebo airless obalech.

Foto: Unsplash.com
A jaký krém používáte vy? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://extrafit.cz/nejhorsi-kremy-z-drogerie/,
https://extrafit.cz/nejhorsi-kremy/,
https://www.ceskaordinace.cz/nejlepsi-pletove-kremy-ckr-1055-8462.html?utm_source=chatgpt.com,
https://www.bioneeds.cz/bioneeds-blog/skodlive-latky-v-kosmetice–kterym-se-vyhnout/
Buďte první kdo přidá komentář