Mít splněno

6ena s dítětem se prochází ruku v ruce po pláži
Foto: Pixabay

Střední věk je z pohledu toho, kdo překročil jeho brány, něco jako středověk. Samé boje, utrpení, nelidské zacházení (zejména ze stran mladších osob, které si myslí, že budou mladé věčně). Označení „sendvičová generace“ je snad ještě horší, protože neslibuje ani gurmánské ani erotické hody, ale konstatuje jediné: ještě vás potřebují děti a už vás potřebují stárnoucí rodiče. Jste jako roztékající se sýr v cheesburgeru, chycený mezi masem a salátem a k oběma stranám bulky přichycený pro jistotu párátkem. Není úniku.

Jsem zastáncem časných sňatků a zakládání rodiny v mladém věku. Tehdy jsou lidé ještě pružní na těle i na duchu, přizpůsobiví jeden druhému. Na svatebních fotkách jsou nevěsty bez vrásek i bez starostí a ať mají na sobě cokoliv (kromě klobouku), budou vypadat krásně. Ukrajujete společné roky života tak nějak přirozeně. Nemáte za sebou velkou kariéru ani tučná konta, o která byste se nechtěli dělit. Máte obvykle jen sami sebe a společnou budoucnost, která buď vyjde, nebo ne. Každopádně za pokus to stojí.

Nejlepší obchod, jejž může mladý člověk provésti, jest dobře se oženit.

Eduard Bass

Na své děti máte dostatek energie, nevypadáte na fotkách jako prarodiče a můžete s nimi jezdit na kole bez ortézy. Slovo nezralost mě v souvislosti s rodičovstvím či manželstvím vždycky rozesměje. Žít s někým a starat se o někoho jsou naprosto přirozené dovednosti, ze kterých jsme se naučili dělat vědu. Naopak, čím je člověk zralejší, čím je větší osobnost, tím hůře si bude hledat partnera. Protože jeho nároky přirozeně rostou a potenciálních uchazečů ubývá. A o dětech vůbec nemluvím. Mít zdravé dítě je prostě zázrak a velké štěstí v každém věku. Děti se rodily i za války. Kdyby všichni pořád přemýšleli o tom, jestli už jsou dostatečně zralí na rodičovství a jestli mají dostatek financí na „zabezpečení dítěte“, už bychom dávno vymřeli. Co tak si ukrojit pro dítě kousek ze svého?

Dcera přežila všechny mé výchovné, kuchařské a mateřské pokusy – omyly. Dožila se dospělosti přes všechny chyby, které jsme jako rodiče udělali. K maturitě jsem jí slíbila, že vyměním zámky u domu a nedám jí klíč. Mamahotel včetně manažerského týmu potřebuje generální rekonstrukci. Aby se mohla vrátit, vítána a milována, musí napřed odejít. Vypadá to krutě, ale je to nezbytné.

Leží-li ti na srdci blaho tvých dětí, nech je zakusit trochu zimy a hladu.

Asijské přísloví

Co jsem tím vším chtěla říct? Že jsem moc šťastná, že mám splněno už na začátku středního věku. Cítím velkou svobodu. Nemusím poslouchat biologické hodiny ani přemýšlet, jestli je můj muž pro mě ten pravý. Rozhodla jsem se už dávno, ještě před Googlem. Už po mně nikdo nic nemůže chtít. Vdala jsem se. Vychovala dítě. Celý život pracuji a platím daně. Mám svůj dům a rodiče na blízku. Snažím se být společnosti prospěšná. Měla jsem štěstí a jsem za všechno opravdu vděčná. Tečka.

I kdyby se teď už stalo cokoliv, v mém formuláři toho, co ode mne čekala společnost, už jsou jen samé fajfky. Je načase vzít čistý formulář a začít si odškrtávat svoje vlastní představy, sny a touhy.

Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše a objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem. Tak tentokrát začnu od konce. Je načase plnit si své vlastní sny a objevovat Ameriku, dokud na to ještě mám dostatek sil a odvahy. Ostatně, právě ten roztékající se plesnivý sýr dodává celém cheesburgeru tu skvělou, nezaměnitelnou chuť. Asi si za oceánem jeden objednám.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Kýchající žena venku. V bundě a šedých rukavicích.gutentor-overlay

Rýmička a kuckáníčko

Jsem člověk, který nesmrká a nekýchá po celý rok. Lidi, co pořád potahují nosem a kýchnou desetkrát za sebou i v letním parnu, mě nebetyčně rozčilují.
Káva a zákusekgutentor-overlay

Správné načasování

Víte, jaké to je, když máte konečně chvilku času jen pro sebe? Káva voní, knížka i brýle čekají, až se s nimi vnoříte do společného…
Pár jde spolu zasněženým lesemgutentor-overlay

Můj manžel z fotografie

Dnes je to přesně 30 let, co jsme byli s mým mužem seznámeni. Trpný rod je tady schválně, stali jsme se totiž…
Starsá fotografie ve zlatém rámečkugutentor-overlay

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci, které mají svůj unikátní příběh.
Kniha a v ní zavřená růžegutentor-overlay

Myšlenky z památníku

Velké myšlenky si lidé odjakživa toužili uchovat v paměti. Vynořovaly se a zase zapadaly v zapomnění, než je někdo vykopal, ofoukal a vynesl na světlo boží.
Starsá kamera s se starým filmemgutentor-overlay

Vzpomínky v obrazech

Na přelomu tisíciletí byly velkým hitem videokamery. Byly obrovské, nosily se ve speciální brašně a musely se do nich kupovat…
Hrníček s kávou a na talířku cukroví - hvězdičky.gutentor-overlay

Neumím péct. No a co?

Až to bude důležité, tak to zase přijde. Stejně jako plech vanilkových rohlíčků, které budou úžasně chutnat i úžasně vypadat.…
Nakrájená vánočka na talířkugutentor-overlay

Altruistova vánočka

Těsto na perníky? Mám! Těsto na vánočku? Jasně! Už od rána kyne u topení. Tak ještě sbalit vál, váleček, mouku, vajíčko, zástěry a všechno to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*