Mít splněno

6ena s dítětem se prochází ruku v ruce po pláži
Foto: Pixabay

Střední věk je z pohledu toho, kdo překročil jeho brány, něco jako středověk. Samé boje, utrpení, nelidské zacházení (zejména ze stran mladších osob, které si myslí, že budou mladé věčně). Označení „sendvičová generace“ je snad ještě horší, protože neslibuje ani gurmánské ani erotické hody, ale konstatuje jediné: ještě vás potřebují děti a už vás potřebují stárnoucí rodiče. Jste jako roztékající se sýr v cheesburgeru, chycený mezi masem a salátem a k oběma stranám bulky přichycený pro jistotu párátkem. Není úniku.

Jsem zastáncem časných sňatků a zakládání rodiny v mladém věku. Tehdy jsou lidé ještě pružní na těle i na duchu, přizpůsobiví jeden druhému. Na svatebních fotkách jsou nevěsty bez vrásek i bez starostí a ať mají na sobě cokoliv (kromě klobouku), budou vypadat krásně. Ukrajujete společné roky života tak nějak přirozeně. Nemáte za sebou velkou kariéru ani tučná konta, o která byste se nechtěli dělit. Máte obvykle jen sami sebe a společnou budoucnost, která buď vyjde, nebo ne. Každopádně za pokus to stojí.

Nejlepší obchod, jejž může mladý člověk provésti, jest dobře se oženit.

Eduard Bass

Na své děti máte dostatek energie, nevypadáte na fotkách jako prarodiče a můžete s nimi jezdit na kole bez ortézy. Slovo nezralost mě v souvislosti s rodičovstvím či manželstvím vždycky rozesměje. Žít s někým a starat se o někoho jsou naprosto přirozené dovednosti, ze kterých jsme se naučili dělat vědu. Naopak, čím je člověk zralejší, čím je větší osobnost, tím hůře si bude hledat partnera. Protože jeho nároky přirozeně rostou a potenciálních uchazečů ubývá. A o dětech vůbec nemluvím. Mít zdravé dítě je prostě zázrak a velké štěstí v každém věku. Děti se rodily i za války. Kdyby všichni pořád přemýšleli o tom, jestli už jsou dostatečně zralí na rodičovství a jestli mají dostatek financí na „zabezpečení dítěte“, už bychom dávno vymřeli. Co tak si ukrojit pro dítě kousek ze svého?

Dcera přežila všechny mé výchovné, kuchařské a mateřské pokusy – omyly. Dožila se dospělosti přes všechny chyby, které jsme jako rodiče udělali. K maturitě jsem jí slíbila, že vyměním zámky u domu a nedám jí klíč. Mamahotel včetně manažerského týmu potřebuje generální rekonstrukci. Aby se mohla vrátit, vítána a milována, musí napřed odejít. Vypadá to krutě, ale je to nezbytné.

Leží-li ti na srdci blaho tvých dětí, nech je zakusit trochu zimy a hladu.

Asijské přísloví

Co jsem tím vším chtěla říct? Že jsem moc šťastná, že mám splněno už na začátku středního věku. Cítím velkou svobodu. Nemusím poslouchat biologické hodiny ani přemýšlet, jestli je můj muž pro mě ten pravý. Rozhodla jsem se už dávno, ještě před Googlem. Už po mně nikdo nic nemůže chtít. Vdala jsem se. Vychovala dítě. Celý život pracuji a platím daně. Mám svůj dům a rodiče na blízku. Snažím se být společnosti prospěšná. Měla jsem štěstí a jsem za všechno opravdu vděčná. Tečka.

I kdyby se teď už stalo cokoliv, v mém formuláři toho, co ode mne čekala společnost, už jsou jen samé fajfky. Je načase vzít čistý formulář a začít si odškrtávat svoje vlastní představy, sny a touhy.

Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše a objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem. Tak tentokrát začnu od konce. Je načase plnit si své vlastní sny a objevovat Ameriku, dokud na to ještě mám dostatek sil a odvahy. Ostatně, právě ten roztékající se plesnivý sýr dodává celém cheesburgeru tu skvělou, nezaměnitelnou chuť. Asi si za oceánem jeden objednám.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Mladické nerozvážnostigutentor-overlay

Mladické nerozvážnosti

Když máte velký dům jako my, můžete schovávat velkou spoustu věcí. Nepotřebných je většina, uznávám, a také se snažím v…
Automatické psanígutentor-overlay

Automatické psaní

Dnes sedám před prázdnou stránku a píšu automatický text. Tedy nepřemýšlím, nedumám, nepřipravuju si žádné argumenty pro žádnou stranu, protože není téma, nejsou…
Úžasná Barčagutentor-overlay

Úžasná Barča

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Z hlubin minulosti se vynořují lidé, kteří mi říkají Barčo. A oslovují mě tak…
Příběhy s veselým koncem I.gutentor-overlay

Příběhy s veselým koncem I.

Začal listopad, můj nejméně oblíbený měsíc roku. Abych předešla obvyklým splínům, které se mě drží jako zlomyslná tma, rozhodla jsem se zavzpomínat…
Tisíc milgutentor-overlay

Tisíc mil

Jsem člověk, který strašně nerad plýtvá energií. V podstatě jedu v úsporném režimu a když je třeba, tak se hecnu…
Zamotaný příběh se jménygutentor-overlay

Zamotaný příběh se jmény

Kniha Svět Úžasné Báry je plná překvapení. Jedním z nich je zašmodrchaná historie kolem jmen autorek. Ve skutečnosti totiž knihu…
Proti srstigutentor-overlay

Proti srsti

Nemám ráda laskavý humor. Takovou tu „člověčinu“. Hlazení po srsti s blazeovaným úsměvem a vědomím, že dělám správnou věc.
Vím, že víš, že vímgutentor-overlay

Vím, že víš, že vím

Svůj blog považuji za svůj prostor pro své vlastní názory. Nepíšu na zakázku ani na přání, leda že by úplatek…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*