Hana (66): Zachránil mě byt i důchod 25 000 Kč, v penzi konečně zažívám klid

Foto: Unsplash.com

Inspirativní příběh paní Hany (66) ukazuje, že i když se v životě ne všechno daří, je šance na pohodovou penzi. Jako matka samoživitelka se po nocích učila na zkoušky aby si dodělala vysokou školu a mohla se kariérně posunout dál. Díky tomu dopřála i synovi kvalitní vzdělání a základ pro dobrou práci. 

Jméno paní Hany je smyšlené, jde ale o tetu spoluautorsky tohoto textu a vychází z rozhovoru s ní. Její pravé jméno redakce zná.

Byt v osobním vlastnictví je pro ni výhra

,,V penzi jsem teprve druhým rokem, než jsem do důchodu nastoupila, vůbec jsem si to neuměla představit, že prostě najednou nebudu dělat nic. Teď si to ale užívám, snad poprvé za život mám čas na své koníčky,“ komentuje paní Hana svůj aktuální život. Ne vždy se takto totiž cítila. ,,Syna jsem vychovala sama, jeho táta nás opustil když měl Mirek 4 roky a nestýkáme se s ním. Nějakou finanční podporu jsem dostávala, ale nebylo to mnoho. Chtěla jsem mu dopřát hezké dětství, kroužky a tak, no a hlavně i nějakou dobrou školu. I když šel Mirek studovat vysokou už ve chvíli, kdy jsem měla relativně vysoký a stabilní příjem, bylo to těžké. O to víc mě těší, že on si tohle všechno uvědomuje a že teď na staré kolena mi naopak pomáhá on. My jsme předtím bydleli v nájmu. On se mnou ale před 5 lety spolufinancoval můj byt, a to ze 70 %, ten zbytek jsem měla našetřeno sama,“ okomentovala Hana svou bytovou situaci.

,,I když mám dost hezký důchod, mám 25 000 Kč měsíčně, neumím si představit, že bych z toho měla ve městě, kde žiju, platit kromě ostatních nákladů ještě nájem, rozhodně bych si nežila tak, jako teď. Můj byt není moc velký, tak akorát pro jednu ženskou a 2 pejsky, měsíčně za něj zaplatím celkem 8 000 Kč. Brzy dokončí naše bytové družstvo i výtah, tak to bude super, jde tam dost peněz právě i na tyhle věci.“

Nejvíce peněz jde na potraviny kvůli dietě

,,Mám celikaii, takže je pro mě hodně základních potravin tabu. Nemůžu jíst žádné běžné pečivo, vločky, knedlíky, normální těstoviny a tak. Za ty roky jsem se s tím naučila žít ale je pravda, že to hodně leze do peněz. Bylo to ale mnohem horší. Kdysi ty alternativy, jako je třeba bezlepkový chleba taky byly, ale bylo jich málo a tak stály neskutečně hodně peněz. Teď už jich je aspoň víc, tak se ty ceny trochu tlačí dolů. I přesto zaplatím za potraviny každý měsíc asi 7 000 korun, z toho se běžně nají třeba 2 lidi,“ říká paní Hana o své dietě, kvůli které tvoří potraviny největší část výdajů.

Paní Hana hodně utratí za speciální bezlepkové pečivo a další potraviny.
Foto: Asenior.cz

,,Taky si ráda dám dobré kafe, nebo třeba zajdu někam ven s kamarádkou. Teď už jsou i podniky, které mají bezlepková jídla, tak občas někam takhle zajdu. To je pro mě třeba úplně nové, to jsem před lety vůbec nedělala. Šetřila jsem co se dalo. Kdybych to teď ale spočítala, tak za měsíc utratím asi tak 1 500 korun za něco dobrého venku. No a z těch ostatních výdajů, přibližně tu tisícovku měsíčně mě stojí Bob a Maxík, to jsou moji jezevčíci, věrní společníci. Pak jsou to takové jednorázové věci, třeba když jedu za synem na návštěvu, tak jedu autobusem, ale jelikož on častěji jezdí za mnou, za měsíc to dělá pár desítek korun. Syn s partnerkou teď navíc čekají miminko, tak se těším až budu konečně rozmazlovat vnouče a na to taky něco padne. Naštěstí mám i něco našetřeno.“

Hana svou aktuální situaci hodnotí velice pozitivně a je v životě konečně spokojená. Po letech se starostmi o rodinu si zatím užívá a i do budoucna má optimistické vyhlídky.

A co vy, máte v okolí podobně spokojené seniory? Podělte se s námi v komentářích.


Zdroje: Adam Beran, Marie Hartmanová, rozhovor s tetou Hanou, asenior.cz

Článek vychází z naší série příběhů seniorů z našeho okolí. Zde najdete další z této série:
Život seniorky za 20 tisíc: Příběh babičky v pečovatelském domě
Zemřel jí manžel, od té doby je vše těžší: Příběh seniorky Jarky (74 let)
Teta Věra (67) se potýká s finančními problémy: Příběh seniorky na vesnici



17 Comments

  1. děda vysokoškolák má o 2 Palackého méně než babička ve článku, ale už není fyzicky soběstačný a výplaty penzijka od fialové vlády si už neužije.

  2. Stále se argumentuje,že důchodci mají vysoké příjmy.Podle vlády by bylo nejlepší snížit důchody tak o 75 %.Těm pro něž to bude částka nedostačující a nebudou schopni platit nájemné budou vypláceny sociální dávky,nebo se přestěhují do bytu 1+nic,o max výměře 6 m čtverečných se společným WC na chodbě.Kuchyňka nebude třeba,protože na jídlo nebudou finance.Stravování bude zajištěno rozvážkovou službou.Na snídaní krajíc chleba,na oběd dva a na večeři opět jeden.Voda bude za mírný poplatek,30 Kč/litr.Toto snížení důchodu umožní vládní smečce navýšit své platy o 100 %.V před ke světlým zítřkům.

  3. My důchodci jsme celý život pracovali. Takže nám strhávali na důchod. Nevaleli jsme se doma a pořád nad někdo osočuje že zadluzujem stát
    Proč se nezamerite na ty co se valí doma a bere podporu. Tam je zakopaný pes. Kam dse vytratila úcta ke stáří.

  4. opět na pul vymysleny a nedokonaly komentar. jsem duchodkyne bývalá mzdova ucetni 18250kc duchod str.!paní nemá výdaje lety opravy v bytě? dokoupeni do bytu?oblečení základní drogerie. 7000kc utratim já sama bez dieta a ti chodíme do levnych potraviny. duchodci musí dnes jist jidlo před koncem záruční doby a po ní.stydte se.tohle je pravda. a ne ty vymyslenosti co pisete a to nekourim nikam nechodim.

    • Za jídlo 7.000 Kč měsíčně? Tak nejezte v Alcronu. Já se nijak neomezuji a vystačím si do 4.000 – t.j. denně cca 130 Kč.

    • Pravda, jen nás pomlouvají, nejraději kdyby jsme nebyly oni budou furt mladí i těmi 64 pohlaví, média novináři jen proti nám.

    • Já také kupují potraviny ve slevnenkach. i když bych si mohu dovolit koupit cokoliv. ale za plnou cenu by mne to prostě nechutnalo. umění je koupit kvalitní služby a věci za pár korun

    • Pokud má jen 8300 tak nemá odpracováno dostatek roků a málo odvedla do pojištění, většinou mají lidé okolo 40 let, to je její chyba že nemyslela na stáří.

  5. „Dost hezký důchod“ 25000,- Kč?! To je přece „velice skvělý důchod“! A nadprůměrný.
    Je spousta mladých pracujících lidí, co tolik „čistého“ nemají, a vlastní byt už vůbec ne.

    • máma má s vdovským a s tím co jí posílám pravidelně zhruba to samé. naštěstí nena takovou nemoc, ale dobroty si dopřeje, za byt platí méně cca 6000 spíš víc za léky a pak to doluje z pojišťovny. měsíčně ještě ušetří zhruba 5000, některý rok lázně jiný exotika v zimě. pravidelně k ní jezdím pomoct s úklidem, pokecat. líbilo by se mi víc, když by žila v domku na zahrádce, nemusela chodit do patra, dům lze lépe izolovat větrat pergola. je spokojená a tak i já.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*