Důchodci si v roce 2025 pohorší: Na účtu víc, ale v obchodě méně

Foto: Pexels.com

Zdražování neustává, ale důchody rostou pomaleji. I když stát v lednu zvedl penze, většině seniorů to nestačí ani na běžné výdaje. Ceny jdou nahoru rychleji než příjmy – a realita každodenního života to potvrzuje.

Navýšení, které příliš nepomůže

Od začátku roku se průměrný důchod zvýšil o 346 korun. Papírově to vypadá jako dobrá zpráva, ale realita je složitější. Jen ceny potravin, energií a služeb se během několika měsíců zvedly často mnohem víc. Takže zatímco částka na výplatní pásce roste, její reálná hodnota se ztrácí.

Pro spoustu seniorů to znamená, že si musí víc hlídat rozpočet, omezit výdaje a šetřit tam, kde to ještě nedávno nebylo potřeba. Nejčastěji se škrtá jídlo, oblečení nebo návštěvy lékařů, které nejsou úplně nutné.

Foto: freepik.com

Vláda zbrzdila mimořádné valorizace

Dřív bývalo běžné, že pokud ceny výrazně stoupaly, stát důchody přepočítával i během roku. Letos to ale neudělal. Mimořádná valorizace se nekoná – a mnozí na to doplácejí.

Ministerstvo práce tvrdí, že rozpočet už to nezvládne. Jenže pro lidi, kteří jsou na penzi odkázaní, je to tvrdý zásah. Nejde o to, že by chtěli víc peněz, ale že potřebují pokrýt základní potřeby – nájem, jídlo, léky. A s tím má dnes problém čím dál víc z nich.

Běžný život začíná být problém

Z toho, co dřív stačilo na klidné stáří, se dnes stává částka, se kterou lidé jen těžko vyjdou od výplaty k výplatě.

Podle nedávných průzkumů si skoro polovina důchodců nemůže dovolit větší nečekaný výdaj, třeba opravu kotle nebo novou pračku. V některých regionech je běžné, že lidé na důchodu omezují topení, kupují levnější potraviny, a když se dá, prostě nechodí nikam, kde by museli platit víc než nezbytně.

A i když mnozí mají děti nebo vnuky, kteří pomohou, ne každý má tu možnost. A už vůbec to není řešení do budoucna.

Foto: freepik.com

Co bude dál? Zatím spíš nejistota

Nad důchody se začíná znovu mluvit i z pohledu dlouhodobé udržitelnosti. Lidí v penzi přibývá, mladých pracujících je méně a systém to nestíhá vyrovnávat. Mluví se o posunu věku odchodu do důchodu, zpomalení dalšího růstu penzí i omezení některých výhod.

Na druhé straně se zvažují i podpory pro ty, kteří jsou opravdu v těžké situaci. Třeba jednorázové příspěvky nebo příspěvek na bydlení. Ale kdy (a jestli vůbec) k tomu dojde, zatím není jisté.

Foto: freepik.com

Co na výši důchodů říkáte vy? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.paqresearch.cz/,
https://www.mpsv.cz/,
https://csu.gov.cz/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*