Anthony De Mello: Nepotřebuješ se změnit

Anthony De Mello: Nepotřebuješ se změnit
Foto: Freepik

Jezuitský kněz, psychoterapeut a spisovatel Anthony De Mello (1931-1987), narozený v Indii, získal světovou proslulost inspirativními myšlenkami o lásce a duchovním bohatství, jež nám dodává sílu překonat trápení a bolest, anebo je přijmout.

Anthony De Mello: Nepotřebuješ se změnit
Foto: se souhlasem nakladatelství Jota

Anthony De Mello spojoval prvky východních náboženství s křesťanstvím a poukazoval na jejich podstatu, která je ve všech světových náboženstvích stejná. Díky duchovním cvičením, jimiž se ignaciánská spiritualita vyznačuje, dokázal svým osobitým způsobem povzbudit všechny, jimž se nedostává síly, víry v budoucnost a jsou oslabeni životními zkouškami a problémy.

Původní název „Stop Fixing Yourself: Wake Up, All Is Well“ vyjadřuje, co má Anthony De Mello na mysli. Každý si jednou položí otázku, jaký vlastně je, zda se může přijmout se svými klady i nedostatky. Takové bilancování většinou vyvolá touhu být lepším člověkem.

Anthony De Mello však ujišťuje: „Jsi jedinečný, nepotřebuješ se změnit, jen být bdělý.“ Na příkladech ze života vysvětluje spolu s motivujícími podněty, jak to pochopit. Odpovídá na mnoho otázek včetně té, co způsobuje všechno neštěstí ve světě i v nás. Příčinou jsou „falešná přesvědčení, která nosíme ve své vlastní hlavě“. Dodává, že opravdové štěstí nespočívá v hmotném uspokojení či zážitcích, nespadá ani do oblasti našeho vědomí, neboť se nachází mimo sebeuvědomování. Abychom ho zažívali, je třeba osvojit si čistý pohled, vzdát se dogmat. „Druzí už nebudou nástroji k uspokojení vašich potřeb a tužeb, závislostí. Nebudete se potřebovat uspokojovat slovy chvály a uznání, váš pohled nebude zastíněn strachem a touhami.“ Pak poznáte, co znamená milovat bez nároků. Pomoci najít vnitřní klid a vyrovnanost se daří v přírodě, ale také při aktivitách, které vám dělají radost a kde se lze naplno zapojit, aniž byste čekali na odezvu.

Kniha je rozdělena do několika částí. Obsahují i názorné příběhy a účinné způsoby meditace. Vysvětlují příčiny naší nespokojenosti a radí, co udělat pro to, abychom byli šťastni a porozuměli vědomé pozornosti. Další kapitoly se věnují otázce „kdo jsem“ a také pojmům, jako je láska či jasná mysl. V části zabývající se spojením s Bohem zaujmou řádky o mystickém srdci, pokladech ticha nebo vnímání dechu jako modlitby. Závěr knihy je zaměřen na problematiku bolesti a růstu.

„Nasloucháme-li s otevřenou myslí, věci samy od sebe se postupně vyjasní.“ Začnete vnímat to, čeho jste si dříve nevšímali, život dostane novou hodnotu. Objevíte, co všichni hledají – „nevyčerpatelný pramen vyrovnanosti a radosti, který je ukryt v každém lidském srdci.“

Anthony De Mello motivuje velice živým a otevřeným způsobem, jímž sdílí radost ze života a poznání svého místa v něm. Krátké texty často koření humorem, nadsázkou a někdy i povzbudivým přátelským štulcem. Je spolehlivým, vnímavým a důvěrným průvodcem všem, kdo chtějí poznat, proč není třeba se měnit, ale naopak nechat působit proměnu nabytým poznáním.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Jota.cz

Další články z této rubriky

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitostgutentor-overlay

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitost

Německý psycholog Jacob Drachenberg (nar. 1989), kdysi úspěšný reprezentant vodního póla, z vlastní zkušenosti poznal, jak ho stres dokázal vybičovat…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*