Myslíte, že čeští senioři to mají těžké? Porovnání důchodů s 4 okolními státy vyrazí dech

Foto: freepik.com

Výše důchodů je ve společnosti velmi ožehavým tématem. Tlak na sociální systém se stále zvyšuje s rostoucím počtem seniorů a do budoucna nás nečeká nic pozitivnějšího. Jak jsou však na tom důchodci z našich sousedních zemí, vás překvapí. Proti komu jsme na tom ještě dobře a koho můžeme ve výši důchodů sledovat pouze z povzdálí?

Důchody v ČR

Za poslední roky se důchody dočkaly nebývalého růstu. Už tak neplatí, že důchodci jsou nejchudobnější části společnosti. Avšak stále jsou mezi důchodci v jejich příjmech značné rozdíly. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí průměrnou výši důchodu pro letošní rok ve výši 21 080 Kč. Přestože se částka nemusí zdát na první pohled nejnižší, je potřeba vzít v potaz, že aktuálně průměrná hrubá mzda v České republice dosahuje výše bezmála 47 000 Kč. Pokud jste tedy celý život pracovali za průměrnou mzdu, tak ve výši vašich příjmů nastene značný propad po nastoupení do důchodu.

Pokud jste tedy celý život pracovali za průměrnou mzdu, tak ve výši vašich příjmů nastene značný propad po nastoupení do důchodu.
Foto: freepik.com

Důchody v sousedních státech

  • Německo – asi nikoho nepřekvapí, že němečtí důchodci na tom v tomto srovnání budou lépe, než ti čeští. Průměrná výše důchodu v Německu je ve výši 1500 eur měsíčně, což je v přepočtu 38 000 Kč.
  • Rakousko – ani rakouští důchodci na tom nejsou se svou výší důchodu špatně, avšak trošku zaostávají za svými sousedy z Německa. Průměrný důchod rakouského penzisty se pohybuje okolo 36 000 Kč.
  • Polsko – ve srovnání výše důchodů nám vychází nejhůře Polsko. Průměrný důchod v Polsku dosahuje v přepočtu pouze 15 000 Kč. Je však nutno přihlédnout k tomu, že Polsko je obecně levnější a dostupnější, než je Česká republika. Srovnání kupní síly polského a českého seniora je tak přibližně stejné.
  • Slovensko – Za rok 2024 se uvádí průměrná výše důchodu na Slovensku v úrovni 678 eur.  Což je po přepočtu necelých 17 000 Kč. Vzhledem k tomu, že průměrné výdaje slovenského důchodce jsou srovnatelné s tím českým, tak se opravdu dá říci, že čeští důchodci jsou na tom v tomto srovnání daleko lépe.

V sousedních státech se rovněž liší například věk pro odchod do důchodu, minimální výše důchodu a spousta dalších pravidel, které ovlivňují životní úroveň tamních penzistů.

Průměrná výše důchodu v Německu je ve výši 1500 eur měsíčně, což je v přepočtu 38 000 Kč.
Foto: freepik.com

Co říkáte na srovnání výše důchodů vy? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.mpsv.cz/duchody-se-v-lednu-zvysi-prumerne-o-358-korun-prumerna-starobni-penze-tak-prekroci-21-tisic-korun-1,
https://www.e15.cz/finexpert/duchody/prumerne-duchody-a-mzdy-v-cesku-a-na-slovensku-srovnani-a-nahradovy-pomer-1418922,
https://www.akcniceny.cz/magazin/pravda-o-duchodech-v-evrope-ceska-republika-zaostava-podivejte-se-o-kolik/,
https://zpravy.kurzy.cz/814228-cr-prumerna-realna-mzda-v-1q25-rostla-o-3-9–na-46-924-kc-prumerne-mzdy-1-ctvrtleti-2025/

2 Comments

  1. Nepochopím,jak můžete napsat, že se výrazně zvedly důchody a tím jsou důchodci na tom výrazně lépe.
    Vždyť to není pravda. Důchody rostly úměrně inflaci a to co bylo navíc sebral svým rozhodnutím Ústavní soud.

  2. Dobrý den, proč nesrovnaváte náklady a příjmy současně u všech údajů. Zbytečně hrajete na strunu peněz a vysokých částek. Když říkáte A řekněte taky B.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*