#86 Studená sprcha

Voda tekoucí ze sprchy
Foto: Pixabay

Spojení studená sprcha nikdy nevěstí nic dobrého. Jako přirovnání popisuje situaci, kdy nás něco nebo častěji někdo nepříjemně zaskočil svým hodnocením, postojem, vyjádřením, reakcí. Paradoxem českého jazyka je, že po studené sprše člověk často stojí jako opařený, neschopný cokoliv udělat.

Slovní studená sprcha často vede také ke zmrazení vztahů a narušení komunikační rovnováhy. Skutečná studená sprcha, složená z milionů ledových vodních kapek dopadajících na vaše tělo, je prý ale velmi zdravá a žádoucí. Zejména po ránu. Pomáhá vám být vnímavější, přítomnější a zvyšuje pohyb neurotransmiterů v mozku.  Dočetla jsem se to dnes na webu atlantic.com a musím s tím zásadně nesouhlasit.

Jediným mým cílem pro probuzení je udržet zbytky živočišného tepla co nejdéle.

Pitím horké kávy u radiátoru, nahříváním si punčocháčů na topení (trik z dětství mi vždycky zlepší den). Pokud sprcha, a to já jsem noční sprchovač, ne ranní, tak jedině horká a dlouhá a jen v případě, že je doma zatopeno. Nejsem zimomřivý typ, půl roku chodím naboso a rukavice jsem neměla už dva roky. Ale studenou vodu na těle opravdu nesnáším, natož po ránu. Pokud není vyloženě vedro, i tak ale dávám přednost sprše vlažné.

Mám právě třetí den horečku, a i když se už cítím trochu lépe, chtěla bych se cítit líp. Spoléhám na osvědčený trojboj slivovička – horká sprcha – čisté pyžamko. Natřepaná peřina a vyvětraný vzduch v ložnici. Zakutám se zpátky do duchny a budu vyrábět tepelně přívětivé klima pod peřinou. Své neurotransmitery nechám v líné nečinnosti a budu duchem nepřítomná. S otužováním se má tak jako tak začít v létě, a ne v únoru. Pak bude březen, za kamna vlezem. A duben, ještě tam budem. Tam, kde je smrádek, ale teploučko.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Dívka za gotickým oknem - vidět je jen oči a nos.gutentor-overlay

Podle nosa poznáš kosa

Říká se, že člověk se podobá svým pěti nejbližším přátelům. Myšleno samozřejmě spíše povahovými vlastnostmi, chováním a charakterem než fyzickou…
Kýchající žena venku. V bundě a šedých rukavicích.gutentor-overlay

Rýmička a kuckáníčko

Jsem člověk, který nesmrká a nekýchá po celý rok. Lidi, co pořád potahují nosem a kýchnou desetkrát za sebou i v letním parnu, mě nebetyčně rozčilují.
Káva a zákusekgutentor-overlay

Správné načasování

Víte, jaké to je, když máte konečně chvilku času jen pro sebe? Káva voní, knížka i brýle čekají, až se s nimi vnoříte do společného…
Pár jde spolu zasněženým lesemgutentor-overlay

Můj manžel z fotografie

Dnes je to přesně 30 let, co jsme byli s mým mužem seznámeni. Trpný rod je tady schválně, stali jsme se totiž…
Starsá fotografie ve zlatém rámečkugutentor-overlay

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci, které mají svůj unikátní příběh.
Kniha a v ní zavřená růžegutentor-overlay

Myšlenky z památníku

Velké myšlenky si lidé odjakživa toužili uchovat v paměti. Vynořovaly se a zase zapadaly v zapomnění, než je někdo vykopal, ofoukal a vynesl na světlo boží.
Starsá kamera s se starým filmemgutentor-overlay

Vzpomínky v obrazech

Na přelomu tisíciletí byly velkým hitem videokamery. Byly obrovské, nosily se ve speciální brašně a musely se do nich kupovat…
Hrníček s kávou a na talířku cukroví - hvězdičky.gutentor-overlay

Neumím péct. No a co?

Až to bude důležité, tak to zase přijde. Stejně jako plech vanilkových rohlíčků, které budou úžasně chutnat i úžasně vypadat.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*