#278 Osamělá samota

Samota - lavecka pod stromem v seru po zapadu slunce.
Foto: Pixabay

Vypadají podobně, znějí podobně, ale jejich význam vnímám naprosto jinak. Slova osamělost a samota mohou působit jako nežádoucí jevy v našich životech. Je tomu skutečně tak?

Být sám – sama o samotě, na tom nevidím vůbec nic špatného. Pokud nejste extrémní extrovert, který potřebuje k životu kromě kyslíku publikum, aby jeho život dával smysl, pak je trocha samoty někdy velmi žádoucí. Přetřídit si myšlenky, zamyslet se, podumat, to jde nejlépe právě o samotě. Samota je nedostatkové zboží dnešního světa. Všude jsou lidi, moc lidí. Pořád nás někdo a něco vyrušuje. A když nepřicházejí otravové zvenčí, pouštíme si zbytečné věci a zbytečné lidi do života sami prostřednictvím sociálních sítí. Sledujeme, slídíme, obdivujeme, závidíme, posuzujeme a porovnáváme (zajímavé a vzrušující) cizí životy s těmi vlastními (nudnými a prázdnými). Soustředíme se pořád na ty druhé, místo toho, abychom se soustředili sami na sebe. Přitom nic jiného změnit nemůžeme, jen sebe sama.

Osamění, to je jiné kafe.

Zatímco být o samotě je většinou naše rozhodnutí, přání, něco dočasného a žádoucího, osamělost je stav duše. Vůbec nesouvisí s tím, jestli jste o samotě nebo obklopeni lidmi.

Osamělý se člověk může cítit i uprostřed milující rodiny. Osamění souvisí s vnitřním pocitem, že vám okolí nerozumí, že nemáte žádnou spřízněnou duši, se kterou byste mohli sdílet radosti i trápení. Osamělý člověk nechce být sám, naopak. Cítí se osamělý, protože důležitou část svého Já s nikým nesdílí. V nejhorším případě žije o samotě a cítí se osamělý. To už je na Linku důvěry nebo pořádný životní restart.

Pokud se vás ani jeden termín netýká, blahopřeji vám! Ostatně, proto čtete blog Úžasná Bára a nelistujete v Zoufalcových zápiscích. Jak vidno, i já se posouvám k vytouženému cíli. I když se občas cítím ve své snaze dost osaměle a nemám možnost se s reakcemi okolí o samotě vyrovnávat. Nejdrsnější jsou jako obvykle ti nejbližší. „Nevím, proč by sis nemohla na zahradě prostě jen s náma opéct špekáčky,“ vyjádřila svou představu o oslavě mých kulatin naše dcera. No, určitě bych mohla. Ale jsou to moje narozeniny, můj sen o vlastní úžasnosti a můj život. Takže chci mít kolem sebe aspoň jednou všechny své spřízněné duše, díky nimž se na tomto světě necítím sama ani osamělá.

Závěr dne #278 zní: Něco se chystá! Ale pst, u nás doma zatím nic neříkejte!

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Romeo a tři Julie III.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – výlet

Když jsme ráno odjížděli serpentýnami z Corniglie napřed dlouho nahoru a potom dlouho dolů na pobřeží, modlili jsme se v…
Romeo a tři Julie II.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – už neprší

Hybaj rovno! To je heslo dnešního druhého dne výpravy Jarda Tour, cestovní společnosti pro vyvolené a zvláště otrlé jedince.
Romeo a tři Julie I.gutentor-overlay

Romeo a tři Julie – celý den v autě

Velikonoční svátky trávím letos mimo domov. Žádný jarní úklid, pečení, vaření, zdobení, obsluha koledníků. Odjíždím s Jarda Tour do Itálie.
Zachraňte Úžasnou Báru VI.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru VI.

Po čem se mi bude stýskat po odjezdu z Prahy? Po přehršli možností, kam jít, co vidět a co zažít.
Zachraňte Úžasnou Báru V.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru V.

Smetana, nebo Dvořák? Pro mě vždycky Antonín Dvořák. Vždycky. Ale musím říct, že v průběhu svého pražského macerování v kultuře…
Zachraňte Úžasnou Báru IV.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru IV.

Tak jsem se dnes chystala do divadla, které je na programu až zítra. Naštěstí jsem to zjistila včas, když jsem…
Zachraňte Úžasnou Báru III.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru III.

To si tak sedíte ve žlutém ušáku ve své dočasné laskavé pražské rezidenci, pracujete a za oknem najednou stíhačky. Napřed…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*