#209 Růženec s appkou

elektronický ruženec na nabíječcce
Foto: Fastcompany

V rámci zachování duševního zdraví je někdy lepší zprávy z domova ani ze světa moc nesledovat. Někdy se vám ale mohou otevřít nové obzory a můžete poznat nové způsoby, jak si duševní, v tomto případě spíše duchovní kondici udržet. Tak jsem se dozvěděla, že na trh přichází první wearable přímo od papeže.

Wearables jsou inteligentní elektronická zařízení s mikroprocesory, které je možné nosit na těle jako implantát nebo třeba jako hodinky Apple Watch nebo Fitbit. eRosary je ten druhý případ, je to doslova technologický růženec budoucnosti. Nevím, jestli bude k dostání v krámcích na sv. Hostýně, ale už nyní si ho můžete objednat přes internet. Náramek v moderním designu stojí 110 dolarů a skládá se z deseti obsidiánových korálků a křížku.

Kostel s modrou fasádou ve Stříbrnicích.

Emerencie a ty druhé

Emerencie. Filipína. Vilemína. Kredencie. Miluju procházky po starých hřbitovech a zkoumání jmen na náhrobcích. Zajímavé je, že žili…
Číst dále

Myšlenka je stejná jako u jakéhokoliv jiného růžence: při modlitbách vaše prsty sledují korálky, dokud nedojdete až na konec. Jakmile začnete modlitby znamením kříže, akcelerometr uvnitř zařízení sejme pohyb ruky a připojí se k vašemu telefonu přes Bluetooth. Přes chytrou aplikaci můžete vy a patrně i celý Vatikán sledovat, jak vám to modlení jde i jak daleko (fyzicky i duchovně) jste na své cestě.

Papež František je opravdu nových technologiím otevřený, a to obdivuhodným způsobem. Například na jeho webových stránkách www.clicktopray.org se můžete jedním klikem připojit k modlitbám lidí z celého světa. Já jsem se dnes s plnou vážností připojila k modlitbám za Sýrii a vyskočilo na mě anglické poděkování za společnou modlitbu. Mohu (ale nechci) vše také sdílet na sociálních sítích, kde je papež také aktivní. Jako první v historii.

Technologický pokrok Vatikánu mne opravdu velmi zaujal.

Nevím, jestli je to cesta správným směrem nebo jestli je to jen jiný způsob kontroly oveček, které místo zvonečků nosí eRosary. Ale kdo z nás není denně kontrolován a dobrovolně nedává informace o svém životě všanc?

Máme chytré telefony, chytré domácnosti, chytré hodinky, ale sami blbneme. Neumíme být vděční za blahobyt, který máme. Neumíme poděkovat. Neumíme poprosit. A to všechno můžeme spojit do jednoho při modlitbě růžence.

Jestli je to ten starý růženec po babičce, designová technologie na vašem zápěstí nebo jen virtuální obraz v naší hlavě, na tom zas tak nezáleží. Myšlenky jsou to, co hýbe světem. Snažme se, aby se dopředu neřítily jen technologie, ale abychom občas popošli na své duchovní cestě i my sami.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Kýchající žena venku. V bundě a šedých rukavicích.gutentor-overlay

Rýmička a kuckáníčko

Jsem člověk, který nesmrká a nekýchá po celý rok. Lidi, co pořád potahují nosem a kýchnou desetkrát za sebou i v letním parnu, mě nebetyčně rozčilují.
Káva a zákusekgutentor-overlay

Správné načasování

Víte, jaké to je, když máte konečně chvilku času jen pro sebe? Káva voní, knížka i brýle čekají, až se s nimi vnoříte do společného…
Pár jde spolu zasněženým lesemgutentor-overlay

Můj manžel z fotografie

Dnes je to přesně 30 let, co jsme byli s mým mužem seznámeni. Trpný rod je tady schválně, stali jsme se totiž…
Starsá fotografie ve zlatém rámečkugutentor-overlay

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci, které mají svůj unikátní příběh.
Kniha a v ní zavřená růžegutentor-overlay

Myšlenky z památníku

Velké myšlenky si lidé odjakživa toužili uchovat v paměti. Vynořovaly se a zase zapadaly v zapomnění, než je někdo vykopal, ofoukal a vynesl na světlo boží.
Starsá kamera s se starým filmemgutentor-overlay

Vzpomínky v obrazech

Na přelomu tisíciletí byly velkým hitem videokamery. Byly obrovské, nosily se ve speciální brašně a musely se do nich kupovat…
Hrníček s kávou a na talířku cukroví - hvězdičky.gutentor-overlay

Neumím péct. No a co?

Až to bude důležité, tak to zase přijde. Stejně jako plech vanilkových rohlíčků, které budou úžasně chutnat i úžasně vypadat.…
Nakrájená vánočka na talířkugutentor-overlay

Altruistova vánočka

Těsto na perníky? Mám! Těsto na vánočku? Jasně! Už od rána kyne u topení. Tak ještě sbalit vál, váleček, mouku, vajíčko, zástěry a všechno to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*