#206 Umění pochvaly

Hrnek s kávou ve tvaru srdce, položený ve sněhu.
Foto: Pixabay

Umíte někoho jen tak pochválit? A umíte pochvalu přijmout? Jsou to dvě různé dovednosti, i když se týkají jednoho tématu. Stejně jako je rozdíl mezi uměním obdarovávat a uměním přijmout dar. Zdá se to všechno samozřejmé a snadné. Ale není. Vážně, není.

Souvisí to s mírou vašeho sebepřijetí, sebedůvěry, lásky, kterou jste schopni dávat sami sobě. Osobně se domnívám, že je pro spoustu lidí snazší rozdávat pochvaly a dárky než něco z toho pěkně přijmout. Naše naučené reakce jsou totiž: To jsi mi nemusel nic kupovat. Já nic nepotřebuju. Neměl sis dělat starosti. To si nezasloužím. Jak ti to oplatím. V nejhorším případě: To nemohu přijmout. To jen pokud jde o dárky.

předávání vánočního dárku.

Umění daru

Dnes večer budeme všichni obdarováni. Každý tomu rozumí, vždyť se těšíme na Štědrý večer. Můžeme citovat zpaměti,…
Číst dále

S pochvalami je to ještě horší. Když vám někdo řekne: Máš krásný kabát, stačí říct: Děkuji, taky se mi moc líbí. Nebo děkuji, potěšilo mě, že sis všiml/a. Ale my většinou řekneme něco jako: Jo? Ten mám ze sekáče za dvacet korun. Prosím tě, ten už nosím sto let. V nejhorším: No to určitě. Musím si koupit nový.

Neumíme pochvalu přijmout ani za ni poděkovat. Bereme ji jako ironii, uštěpačnou poznámku, výsměch. Jako bychom nedokázali přijmout skutečnost, že je na nás nebo v nás něco chvály-hodného.

Navrhuji zahájit osobní trénink. Zkusme každý den sami sobě něco darovat a přijmout to bez výčitek a černého svědomí. Nemusí to být zrovna diamant, ale malá radost, ze které budeme mít velkou radost. A pak se zkusme cvičně pochválit, jak vypadáme. Jak se chováme. Nebo jen tak, že jsme zvládli další pracovní den, školní povinnosti, domácí práce. Oceněním sebe sama a přijmutím toho daru, že se máme rádi, se změní všechno i kolem nás. Je to těžké, pro někoho moc těžké. Ale cvik dělá mistra. A když to všechno pro nás bude samozřejmé a naše reakce automatické, začneme svou novou dovednost rozdávat druhým. Pochvala a úsměv nic nestojí, ale můžete někomu doslova změnit den.

Jak sama s úsměvem šetřím a působím jako morous, už se mi podařilo mnohokrát cizí lidi zaskočit drobnou laskavostí. Pustíte někoho před sebe ve frontě, bliknete na odbočující autobus, aby se zařadil před vás, pochválíte úplně cizímu člověku psa nebo účes. Často reagují podrážděně, nevěřícně, přesně podle těch původních naučených odmítavých vzorců. Ale občas, a za tu námahu to stojí, se někdo usměje, podívá se mi do očí a pěkně poděkuje. A máme hezčí den. On/a i já. A přitom je to taková blbost, že?

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Zachraňte Úžasnou Báru V.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru V.

Smetana, nebo Dvořák? Pro mě vždycky Antonín Dvořák. Vždycky. Ale musím říct, že v průběhu svého pražského macerování v kultuře…
Zachraňte Úžasnou Báru IV.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru IV.

Tak jsem se dnes chystala do divadla, které je na programu až zítra. Naštěstí jsem to zjistila včas, když jsem…
Zachraňte Úžasnou Báru III.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru III.

To si tak sedíte ve žlutém ušáku ve své dočasné laskavé pražské rezidenci, pracujete a za oknem najednou stíhačky. Napřed…
Zachraňte Úžasnou Báru II.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru II.

Když přijedete z malého města do velkoměsta, počet pošuků na metr čtvereční se výrazně zvýší. Jsem stále ve střehu.
Zachraňte Úžasnou Báru I.gutentor-overlay

Zachraňte Úžasnou Báru I.

Stačí pár šedých zimních měsíců bez většího povyražení a slunečního svitu a cítím, že uvadám. Jak vtipně poznamenala moje dcera,…
Emerencie a ty druhégutentor-overlay

Emerencie a ty druhé

Miluju procházky po starých hřbitovech a zkoumání jmen na náhrobcích. Zajímavé je, že žili byli pořád jen Josefové, Františci, Janové…
Bez obalugutentor-overlay

Bez obalu

Říct něco bez obalu znamená nebrat si servítky. Jít přímo k věci. Najít jádro pudla a pojmenovat ho.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*