4 chyby při obalování řízků: Napravte je a uděláte řízek, který vezme dech

Foto: Unsplash.com

Mohlo by se zdát, že obalovat řízky zvládnou i malé děti. Existují ale chyby, kterých se často dopouští i ti nejzkušenější domácí kuchaři. Stačí jen trochu pozměnit zavedené postupy a můžete dosáhnout skvělých řízečků, na kterých si všichni pochutnají. Chyby mohou nastat v různých fázích přípravy – od přípravy masa až po samotné smažení. Zde jsou tipy, jak strávníkům nabídnout ty nejlepší možné řízky.

Maso je třeba správně nakrájet

Pokud si nejste jistí tím, jak maso správně nakrájet, můžete si pro začátek koupit maso, které už je nakrájené na plátky. Všimněte si, že takové maso je nakrájeno tak, aby byla co nejvíce zkrácena jeho vlákna. Řízek, který nakrájíte po vláknech se bude po usmažení hůře krájet a působí tuhým a nepoddajným dojmem.

Naklepávání masa

Na naklepání masa existuje několik různých nástrojů. V případě řízků doporučujeme sáhnout po staré dobré paličce na maso. Jedině s ní můžete totiž maso naklepat tak, aby bylo dostatečně tenké. Řízky se totiž smaží krátkou dobu, aby byly křupavé, přitom ale maso nesmí zůstat syrové. Teprve po naklepání maso solíme a pepříme.

Foto: Unsplash.com

Na obalování záleží

Postup je jasný: nejprve mouka, poté vejce, nakonec strouhanka. Je třeba, aby při obalování bylo maso vždy zcela pokrytou surovinou. Šéfkuchaři doporučují strouhanku do masa nevtlačovat, zůstane tak krásně strukturovaná a řízky jsou křupavější. Ze stejného důvodu smažíme řízky ihned po obalování – pokud zvládnete dvě činnosti najednou, můžete smažit a obalovat současně. Čím déle je strouhanka na mase, tím více zvlhne. Používejte slunečnicový nebo řepkový olej, které mají vysoký bod zakouření!

Smažíme zásadně na rozpáleném oleji

Řízky patří na pánev až v okamžiku, kdy je olej dostatečně horký. Můžete to vyzkoušet tak, že trochu strouhanky vhodíte do pánve. Když zasyčí a pění, je olej připravený na maso. Smažte dozlatova z obou stran.

Zdroje: Adam Beran – autorský text, https://www.taste.com.au/quick-easy/articles/how-to-crumb-and-cook-the-perfect-schnitzel/jrww8xja, https://www.daringgourmet.com/traditional-german-pork-schnitzel/, prakul.cz, jidlo.cz,

6 Comments

  1. Byla povera, ze podle rizku se pozna jaky je kuchar. Neni to sice tak upne pravda, ale take prispeji.
    Maso na rizky by melo mit pred smazenim pokojovou teplotu a take jednotlive obalove materialy. Mouka by mela na rizku dobre drzet. Rizky smazime ze 3/4 ponorene v dostatecne ropalenem tuku, ale ani moc a ani malo, aby se maso postupne prohrivalo a nepustilo najednou moc stavy. S tim tukem. Je asi pravda, ze domaci sadlo je nejlepsi na rizky z veproveho.

  2. Nejlepší řízky jsou na sádle, to říkala už kdysi i moje babička. Taky mně chutnaly. Ale moje játra proti tomu protestují a tak používám přepuštěné máslo. Vyplatí se koupit kvalitní, i když je dražší. Kvalitní ghíčko je čistý tuk, který se nepřepáuje a řízečky jsou výborné😃

  3. Ano zásadně sádlo. Nejdůležitější je udržet rozpálený olej Teda sádlo ale na jedné pánvi je to nemožné. Proto si připravte 3 pánve a na každé smažte 7 vteřin a pak na da9lší 7 a na poslední zase 7 vteřin

  4. Proč nám tu podstrkují slunečnicový, nebo řepkový olej? Řízky se se smaží na sádle, nebo na přerušením másle.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*