Ztráta sluchu související s věkem: proč k ní dochází a co s ní dělat

Senioři s vadou sluchu.
Foto: Freepik.

Věkem podmíněná ztráta sluchu se obvykle projeví po 65. roce života. Nejprve si toho všimnou nejbližší – člověk začne zesilovat hlasitost televize a přerušovat rozhovor. Může se objevit podrážděnost – dokud ještě není jasné, o jaký problém se jedná. Proč k tomu dochází, kdo je ohrožen a co je třeba udělat, pokud se poslech zhorší?

Lidé ve vyšším věku často odezírají ze rtů, aniž by o tom přemýšleli. Nyní, když všichni začali nosit respirátory, si mnoho lidí uvědomilo, že mají problém se sluchem. Ztracený sluch bohužel nelze obnovit. Při prvních příznacích ztráty sluchu byste měli navštívit lékaře.

Proč ztrácíme sluch?

Ztráta sluchu je způsobena poškozením nervů ve vnitřním uchu. K tomu mohou přispívat  i některá onemocnění, třeba cukrovka, vysoký krevní tlak a další. Kromě toho mohou mít negativní vliv na sluch zánětlivá onemocnění jako akutní infekce dýchacích cest, těžká chřipka a pásový opar.

Důležitým faktorem jsou životní a pracovní podmínky. Tohle onemocnění nejčastěji postihuje piloty, strojníky, horníky, některé hudebníky nebo vojáky.

Existují také genetické faktory. Určité změny v genotypu předurčují člověka k možnosti ztráty sluchu.

Lze ztrátě sluchu zabránit?

Ztrátu sluchu pravděpodobně nedokážete zcela zastavit, ale můžete ji zpomalit. Především s pomocí ochranných pomůcek – sluchátek. To se týká zejména stavebních dělníků, silničářů a všech, kteří pracují v hlučném prostředí.

Měli byste se také snažit regulovat dobu, po kterou jste vystaveni hluku v soukromí. Například po návštěvě koncertu dopřejte svým uším odpočinek – alespoň 24 hodin je nenamáhejte hlasitými zvuky. Sluchátka také neprospívají sluchu, proto odborníci doporučují používat je maximálně jednu hodinu v kuse a nezvyšovat hlasitost na více než 60 %.

Protože ztráta sluchu často souvisí s dalšími onemocněními, nelze ji zanedbávat – pokud nedostanete pod kontrolu cukrovku nebo vysoký krevní tlak, váš sluch se bude jen zhoršovat.

Kdy potřebujete sluchadlo?

Sluchadla jsou zcela individuální řešení. Jejich indikace musí být pečlivě posouzena a individuálně nasazena. Obvykle se doporučuje nosit sluchadlo, pokud máte oboustrannou ztrátu sluchu druhého stupně. To znamená ztrátu sluchu o 40 % na obě uši, ale vždy samozřejmě dejte na doporučení lékaře.

Proč je to důležité? Skutečnost je taková, že naše mluvní a poslechové pásmo se skládá z různých frekvencí a ztráta sluchu nejčastěji začíná poklesem ve vysokofrekvenčním pásmu. S přibývajícím věkem tedy mizí vysokofrekvenční zvuky a obecně se zhoršuje srozumitelnost řeči. Jedna část slova je slyšet normálně, druhá část vypadává. Tím se narušuje celkový obraz srozumitelnosti slabiky.

Výsledkem je, že pokud člověk sedm a více let neslyší některé frekvence na odpovídající úrovni (nebo některé zvuky neslyší vůbec), dochází ke ztrátě velmi důležitého spojení mezi neuronem, sluchovým nervem a mozkovou kůrou. I když budete 10 let nosit sluchadla, žádný zázrak se nestane: na nervové úrovni již došlo k nevratným změnám, které narušují analýzu příchozích informací. Člověk začíná slyšet zvuky, ale „obraz“ se neshoduje. Proto je důležité návštěvu lékaře a výběr sluchadel neodkládat.

Pokud je u vás diagnostikována oboustranná ztráta sluchu druhého stupně, je často vhodné začít používat sluchadla se středním výkonem. Díky tomu budete dobře rozumět mluvené řeči a získáte zpět tzv. sociální sluch čili uslyšíte šepot na vzdálenost zhruba tří metrů. Pokud je potřeba jiný typ korekce sluchu (např. kochleární implantáty – tedy přístrojů, které se vkládají do vnitřního ucha, tam stimulují nervy a nahrazují zde funkci hlemýždě), rozhodne o tom také odborník po určení stupně ztráty vašeho sluchu.

Zdroj:Aktivnyj vozrasm

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*