Žít dlouhý život – ale jak?

Staří lidé sedí na laviččce.
Foto: Pexels

Dobrá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v nedávno vydané knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben – aber wie?

Pravděpodobně nejznámějším ze čtveřice autorů je gerontopsycholog Hans-Werner Wahl (nar. 1954), který až do roku 2017 vedl oddělení psychologického výzkumu stárnutí na univerzitě v Heidelbergu. Ten se jako autor, spoluautor a editor podílel na neuvěřitelných více než 360 publikacích.

Doprovází ho Hans Förstl (nar. 1954), který až do svého odchodu do důchodu působil jako profesor neurologie a psychiatrie/geriatrie na Technické univerzitě v Mnichově a věnoval se výzkumu demence.

Ines Himmelsbachová (nar. 1977), profesorka sociální gerontologie na Katolické univerzitě aplikovaných věd ve Freiburgu, se zabývá otázkami vzdělávání a bydlení ve stáří, ale také psychosociálním poradenstvím v případě ztráty zraku ve stáří.

Poslední ve skupině autorů je Elisabeth Wackerová se stejným rokem narození jako oba muži. Do důchodu odešla loni. Po studiu teologie a sociologie působila mimo jiné jako profesorka sociologie rehabilitace (TU Dortmund) a sociologie diverzity (TU Mnichov).

Jak může takový mezioborový knižní projekt uspět, když se výzkumná zaměření zúčastněných tak moc liší? Autoři však nepíšou každý samostatně, ale naopak společně. Na 177 stranách rozebírají jednotlivé aspekty stáří.

Na obálce je věta: „Stárnutí má mnoho tváří a je možná nejoslnivější fází života“ a o tom tato kniha je.

Každá kapitola je uvedena citátem Cicerona z jeho spisu Cato starší o stáří z roku 44 př. n. l., a ty jsou současně tou nejlepší pozvánkou k četbě knihy:

„Vždycky si však pamatujte, že chválím jen takový věk, pro který mládí položilo pevné základy.“

 „Nejlepšími zbraněmi stáří jsou v každém případě vědy a neúnavné cvičení morálních sil.“

„Ve stáří chybí fyzická síla, ale ani fyzická síla se od stáří nevyžaduje.“

„Neboť při velmi velké chudobě nemůže být stáří snadné ani pro moudrého člověka.“

„Velkých úspěchů se nedosahuje silou, fyzickou hbitostí a rychlostí, ale rozvážnou radou, vahou člověka, zralým úsudkem: vlastnostmi, které se ve stáří neztrácejí, ale dokonce mají tendenci růst.“

Věřme, že se brzy dočkáme českého překladu.

Wahl, Hans-Werner; Förstl, Hans; Himmelbach, Ines; Wacker, Elisabeth: Das lange Leben leben – aber wie? Mezioborové pohledy na stárnutí dnes a zítra. Kohlhammer Verlag, Stuttgart 2021, 117. s., ISBN: 978-3-17-038757-7

Zdroj: Seniorweb.ch

Další články z této rubriky

Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…
Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…
Čas a řečigutentor-overlay

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…
Jak zpomalit stárnutí pletigutentor-overlay

Jak zpomalit stárnutí pleti

Stárnutí pokožky závisí na mnoha věcech: na celkovém stavu těla, na tom, co jíme, jak dobře spíme, na fyzické aktivitě,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*