Ve spánku si uklízíme v hlavě

Ve spánku si uklízíme v hlavě
Foto: Freepik

Kdyby nebyly sny a nemohli bychom spát, měli bychom problém. Procesy, které probíhají v naší hlavě v době spánku, nám pomáhají vypořádat se s různými traumatizujícími a nepříjemnými zážitky, „čistí“ nás.

Přestože i ve snu kolikrát cítíme bolest, strach a smutek, spánek nás umí osvobodit. Sny nám pomáhají utřídit prožitky, v chaosu najít řád a zároveň u stereotypu objevit klíčová nová řešení. Snová část spánku nám pomáhá rozvíjet tvořivost, a přestože si to i v našem zájmu nepamatujeme, může se nám ve fázi REM zdát i několik desítek snů.

Krátké úseky jednotlivých snů se někdy vytratí z naší paměti beze stopy, jindy je dokážeme rozvinout před pozornými posluchači do pohádkových příběhů. Proč to tak je? Snad proto, že některé jsou víc důležité nebo zajímavé pro nás osobně nebo pro naše blízké.

Někdy jsou sny vztyčeným ukazováčkem. Příběhy v takových snech často ukazují například psychické nebo i fyzické problémy, které v bdělém stavu popíráme, odsouváme. Sny jsou jako bezpečnostní majáček.

I takzvané „věštecké“ sny jsou vlastně obrazem našeho vnitřního života. Zobrazují naše obavy třeba o někoho blízkého nebo z něčeho kolem nás. Často se pak snažíme hledat vysvětlení ve snářích, pozorujeme jinak své okolí, abychom „viděli znamení“ potvrzující nebo vyvracející snový příběh a může se nám tak až převrátit svět.

Mnohým se hlavně v mládí zdají sny o létání nebo pádu z výšky, je pak nádherné, když se člověk v poslední chvilce před pádem vzbudí a zjistí, že to byl jen sen. Ta úleva a pocit uspokojení, že je všechno v pořádku, jsou podobné pocitům po psychoterapeutickém sezení nebo dosažení úspěchu.

Sny nám dokáží z několika osob, které třeba i známe náhodně, vytvořit jednoho člověka, do kterého jsou promítnuté vlastnosti, ale i podoba vícero osobností.

Tvořiví lidé dokáží ve svých snech někdy řešit své problémy, vytvářet základy své práce nebo si pomocí snů vyjasní svá rozhodnutí.

Existují lidé, kteří dokáží své sny ovlivnit, umí třeba i po přetrženém snění na předchozí děj navázat. Jsou ale také lidé, kteří snít neumí nebo prostě nemohou. Jde například o lidi s poškozeným mozkem úrazem nebo také po požití drog či léků. Takováto poškození mozku mohou také vést ke spánkové deprivaci, provázené naopak sny, které jsou spíše nočními můrami, a pak je dobré nalézt odborníka, psychoterapeuta, který jim obtížné období pomůže překlenout. Zkoumání snů je ale dobré pro každého, pokud se tak děje v přiměřené míře. Sny nám mohou pomoci ukázat, kde jsme na cestě životem, jestli dosahujeme svých cílů nebo jestli si vedeme dobře. Sny nám pomáhají rozvíjet emoční inteligenci a překonat naše životní peripetie. Proto všem přeji hodně klidného spánku se spoustou „čistících“ snů.


Zdroj: redakce – Zdena Mášová, knihobaze.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*