Trápí vás slimáci na zahradě? Těchto 5 metod na ně funguje

Foto: Unsplash.com

Zahrádkáři se každoročně od května potýkají s nechtěnými slimáky, kteří začínají likvidovat úrodu. Nejvíce jim chutnají saláty, cukety, ale nevyhnou se ani likvidaci okrasných květin. V boji s tímto škůdcem se však musíte obrnit trpělivostí, nezbavíte se jich ze dne na den. Poradíme vám 5 typů, jak s nimi bojovat.

Ruční sbírání

Bez práce nejsou koláče, a to platí i v tomto případě. Ruční sběr ke kterému vám postačí silnější klacek seříznutý do špičky a kbelík. Na lov se vydejte brzy z rána před východem slunce nebo naopak až když je téměř tma. V tomto období začínají slimáci vylézat ze svých úkrytů. Nezapomínejte na tmavá a vlhká místa, jako jsou zanedbaná zákoutí zahrady nebo poházená prkna. Kbelík pak vysypte daleko od zahrady, do bioodpadu, nebo jej ocení prasata.

Foto: Unsplash.com

Efektivní pasti na slimáky

Tyto profesionální pasti obsahují speciální roztok, který je pro slimáky dokonalou návnadou. Po nalákání se slimák utopí. Pořídíte je v běžných hobby obchodech, v sezóně i v Lidlu, nebo online.

Foto: Unsplash.com

Chemické a biologické prostředky

V dnešní době lze na trhu samozřejmě zakoupit řadu postřiků, granulí a nejrůznějších prostředků, která vás slimáků zbaví velmi rychle a zároveň efektivně. Příkladem mohou být tzv. vanish granule, jejichž nevýhoda ale je, že kromě slimáků vyhubí i živočichy, kteří jej případně pozřou. Dobrou volbou ale může být Ferramol, který je ekologický a obsahuje pouze látky, které se vyskytují v přírodě, proto není ostatním živočichům nebezpečný.

Foto: Unsplash.com

Podpořte jejich přirozené nepřátele

Snadná pomoc z venku, která je ale zároveň téměř bez práce, a ještě velmi dobře funguje. Přirozenými predátory slimáků, kteří se jimi živí, je například ježek, slepýš, užovka nebo ropucha. Pokud těmto živočichům připravíte vhodné skrýše, kterými může být suché listí, vysoká tráva, husté keře či jezírko, výskyt slimáků tím eliminujete.

Foto: Unsplash.com

Zalévejte ráno a udržujte zahradu čistou

Ranní zalévání záhonů snižuje vlhkost půdy během dne, protože půda má dostatek času, uschnout, čímž se snižuje riziko, že se zde budou shromažďovat slimáci.

Pro slimáky jsou atraktivní vlhké a tmavé kouty, proto je eliminujte. Zároveň pravidelně odstraňujte odumřelé rostliny a jejich listy, které mohou sloužit jako jejich skrýš.

Chránit svou zahradu můžete také tím, že vysadíte rostliny, které slimáky přirozeně odpuzují. Těmi může být levandule, česnek, černý kořen a nebo řebříček.

Věříme, že vám naše rady pro boj s těmito škůdci pomohou a vaše úroda bude opět jen vzkvétat.

Zdroje: Autorský text – Adam Beran, nejenprozelen.cz, potapnicek.cz, levnepostriky.cz, moxieservices.com, nativepestmanagement.com/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*