Jak zdobily vánoční stromek prababičky a proč se říká Těsnohlídkův vánoční strom?

Vánoční stromeček
Foto: Pixabay.

Historické prameny se ve vzniku tradice zdobení vánočního stromečku rozcházejí. Jedny tvrdí, že vznikl v lotyšském hlavním městě Rize kolem roku 1510, kdy němečtí obchodníci věnovali vánoční jedli městu. Ta se měla podle tradice spálit, ale protože by to ohrožovalo okolní domy na náměstí, byl strom ozdoben slámou a ovocem. Tato tradice se následně natolik zalíbila, že se pak každý rok opakovala a rozšířila se do celého světa.

Jiný historický pramen uvádí, že tradice vznikla o 69 let dříve v estonském hlavním městě Tallinu. Podobně se informace liší v tom, zda je vánoční stromeček křesťanskou tradicí. Některé zdroje tvrdí, že při vánočních hrách byl použit strom se zavěšenými jablky jako připomínka ráje, který Adam a Eva museli opustit. Ovšem nutno říci, že první vánoční strom byl ve Vatikánu postaven až v roce 1982.

Původně se vánoční stromeček věšel na strop špičkou dolů. Později se začal stavět do dřevěného kříže (stojanu) na zem. Zdobil se rozsvícenými svíčkami, které symbolizují věčné světlo z Betléma. Ještě později začaly být na stromeček přidávány další ozdoby – sušené ovoce, malá jablíčka, pozlacené ořechy, cukrovinky či papírové řetězy lepené škrobem. Nakonec přibyly slaměné ozdoby.

Slaměné ozdoby.
Foto: Pixabay. Později začaly být na stromeček přidávány sušené ovoce, malá jablíčka, pozlacené ořechy, cukrovinky či papírové řetězy a slaměné ozdoby.

Teprve v šedesátých letech 19. století se začaly stromečky zdobit skleněnými ozdobami a baňkami. Naše babičky měly na stromcích i ozdoby z korálků. Některé tradiční vánoční ozdoby se používají dodnes.

Na českém území se první vánoční stromek objevil v libeňském zámečku Šilboch v roce 1812, kdy jej pro své přátele nechal nazdobit ředitel stavovského divadla Jan Karel Liebich. Nový zvyk se v českých zemích rozšiřoval jen velmi pozvolna a převážně v měšťanských domech.

Těsnohlídkův vánoční strom

Na náměstích se staví velké vánoční stromy ozdobené světly a leckdy i vánočními ozdobami. Pod těmito vánočními stromy bývá umístěna charitativní pokladnička na pomoc opuštěným dětem. Tomuto stromu se někdy říká Těsnohlídkův vánoční strom.

Vánoční strom v Praze.
Foto: Pixabay. Stromu na náměstí se někdy říká Těsnohlídkův vánoční strom.

Tato tradice pochází z roku 1924, kdy v Brně na náměstí Svobody Rudolf Těsnohlídek, autor známé Lišky Bystroušky, postavil první vánoční strom právě s touto pokladničkou. K zájmu o osud opuštěných dětí jej pohnula událost z roku 1919, kdy v předvečer Vánoc s přáteli nalezl v bílovickém lese odložené a prochladlé děvčátko.

A jaké tradice zdobení vánočního stromku se dochovaly u vás?

Zdroj: Kudy z nudy, wikipedie

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…
Domácí drinky pro zimní pohodugutentor-overlay

Domácí drinky pro zimní pohodu

Absence slunečních paprsků, chladno a nálada pod psa. Také máte chuť zalézt pod deku s něčím hřejivým v ruce? Zkuste…
Chybí vám psí či kočičí společník?gutentor-overlay

Chybí vám psí či kočičí společník?

Coby nového člena rodiny v podobě zvířátka si spousta lidí představí štěňátko nebo koťátko. Zvířátko, které už není mláďátkem, přitom…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*