Světový den diabetiků: rozšířené polopravdy o této diagnóze

Světový den diabetiků: rozšířené polopravdy o této diagnóze
Foto: Pixabay

14. listopadu jsme si připomněli světový den diabetu. Podle údajů Státního zdravotního ústavu žilo loni v naší zemi více než milion osob, kteří trpěli cukrovkou, na celém světě pak tento údaj přesahuje půl miliardy. Ačkoliv se jedná o poměrně časté onemocnění, koluje kolem něho celá řada polopravd, kterým se dnes společně podíváme na zoubek.

1. Cukrovka jako cukrovka…

Název diabetes mellitus neznačí pouze jedno onemocnění. Naopak, rozděluje se do několika typů, přičemž nejběžnější jsou tři.

Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní porucha, během které imunitní systém útočí na buňky slinivky, jež jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu. Tělo tak není schopno vyrobit dostatek tohoto hormonu, který má na starosti snižování hladiny cukru v krvi.

Při diabetes mellitus 2. typu slinivka sice vytváří dostatek či spíše nadbytek inzulinu, ale tělo je vůči němu „odolné“.

Třetím běžným typem je tzv. těhotenská cukrovka, která se objevuje v době těhotenství. Tou dobou tělo potřebuje více inzulinu, ale zároveň není schopno tuto poptávku uspokojit. Dobrou zprávou je, že těhotenská cukrovka obvykle zmizí během šestinedělí; ta špatná naopak zní, že se rodičce může těhotenská cukrovka opět vrátit s dalším těhotenstvím.

2. Touhle nemocí naši předkové určitě netrpěli!

Omyl. Záznamy o diabetu máme již z doby starověkého Egypta, z 16. století před naším letopočtem. Ze středověku se zachoval souhrn lékařských poznatků o této nemoci z pera Avicenny a již v 18. století byla vyvinuta chemická metoda, která sloužila k detekci cukru v moči. Od prvního podání inzulinu diabetikovi slavíme právě v tomto roce 100 let.

Pravdou ovšem je, že se rok od roku zvyšuje počet lidí, kteří touto chorobou trpí, a odborníci hovoří o epidemii cukrovky.

3. Má to u nás každý desátý, tak to není vážná nemoc

Zlidovělé a téměř hravé označení cukrovka a fakt, že je u nás tato nemoc diagnostikována u zhruba 10 % populace možná svádí k domněnce, že se nejedná o nic vážného. Opak je však pravdou.

Pro toto onemocnění dosud neexistuje ověřená a stoprocentní cesta naprostého vyléčení – současná terapie se „pouze“ (ve velkých uvozovkách!) stará o to, aby nemocný mohl žít plnohodnotným a aktivním životem. (Pro úplnost je však nutno připomenout, že před pěti lety tým vědců z Newcastlu a Glasgow publikoval závěry výzkumu, v němž se jim podařilo vyléčit část vzorku pacientů s cukrovkou 2. typu, a to za pomoci přísné diety.)

Zároveň existuje celá řada komplikací, které se mohou k diabetu přidružit, pokud není tento stav dobře kompenzován: onemocnění oběhové soustavy, poškození nervů a ledvin, slepota či sluchové postižení.

Je nutné rovněž podotknout, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stála cukrovka v roce 2016 celosvětově za úmrtím 1,6 milionů lidí.

4. Nejsem obézní, tak se nemusím ničeho bát… A já jsem obézní a mám se klepat strachy?

Nadváha a obezita jsou rizikovými faktory pro diabetes mellitus 2. typu i pro těhotenskou cukrovku. To však neznamená, že se tyto nemoci obloukem vyhýbají těm štíhlejším z nás. Podle dat americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) až 11 % těch, u kterých byl diagnostikován diabetes mellitus 2. typu, nebylo nikdy obézních a neměli nadváhu. A naopak: podle CDC je necelých 40 % Američanů obézních, ale pouze 13 % má cukrovku. Diabetes mellitus 1. typu pak nemá s nadváhou a obezitou vůbec žádnou spojitost.

5. Kamarádce diagnostikovali diabetes, to už si u mě asi moučník nedá…

Je pravdou, že diabetici musí být velmi opatrní na svůj jídelníček: ať se jedná o to, že je nutné velmi pečlivě plánovat, kdy přesně budou jíst, ale také o hlídání příjmu sacharidů, aby jejich hladina cukru v krvi (glykemie) zůstala v rovnováze. Neznamená to ovšem, že by se museli úplně vzdát sladkých jídel. Na trhu dnes najdeme množství náhradních sladidel, která pokrm osladí, ale zároveň nevedou k nežádoucím výkyvům hladiny cukru.

6. Končím se sportem…

Diagnóza diabetu rozhodně neznamená, že máte přestat být fyzicky aktivní. Naopak, cvičení je velmi důležité, protože pomáhá s redukcí váhy i se snížením krevního tlaku – a nadváha, obezita i vysoký krevní tlak mohou stát za rozvojem komplikací spojených s touto diagnózou. Jedním dechem však musíme dodat, že je nutné před fyzickou aktivitou, v jejím průběhu i po ní kontrolovat hladinu glykemie a nosit při sobě průkaz diabetika i cukr (například jako sladký nápoj) pro případ náhlé hypoglykemie. Odborníci doporučují chůzi, nordic walking, běhání, jízdu na kole, plavání, jógu nebo tanec. Naopak mezi nevhodné formy cvičení se řadí adrenalinové a bojové sporty, potápění či rafting. Nejlepší doporučení ohledně výběru, četnosti a podmínek vaší fyzické aktivity vám pak spolehlivě dá váš lékař.

7. Lékař řekl, že mám prediabetes. Cukrovka je tedy u mě jen otázkou času…

Prediabetes je stav, kdy hladina cukru v krvi je vyšší než normální, ale ještě ne dost vysoká na to, aby byl diagnostikován diabetes. Samozřejmě, pokud s tímto stavem nebudete dále pracovat, s vysokou pravděpodobností se rozvine do cukrovky 2. typu. Neházejte však flintu do žita: pomoci vám může změna životního stylu, ať už jde o úpravu stravy a tělesné hmotnosti, pravidelnou fyzickou aktivitu nebo omezení alkoholu.

Zdroj: redakce – Sabina Nielsen, www.spolukiladolu.cz, szu.cz, thelancet.com

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*