Šťastná hvězda zámku Jemniště, šlechtického sídla vrcholného baroka

Šťastná hvězda zámku Jemniště, šlechtického sídla vrcholného baroka
Foto: Dana Vondrášková - Čestný dvůr před zámkem zdobí benátská kašna.

V obci Jemniště, vzdálené osm kilometrů od Benešova a padesát od Prahy, se nacházejí hned dva zámky. Starý, postavený na místě původní vodní tvrze na konci 16. století, a nový, budovaný od roku 1724 v barokním slohu tehdejším majitelem panství hrabětem Františkem Adamem z Trauttmansdorffu dle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, jenž lze považovat za jeho vrcholné dílo.

Po požáru roku 1754 došlo k nově úpravě interiérů a přeměně průčelního štítu, zdobeného sochami.

Ve vlastnictví ho mělo několik majitelů, než byl v roce 1868 zakoupen Zdeňkem ze Sternberga a poté byl v majetku dalších členů starobylého šlechtického rodu Sternbergů. Poslední majitelkou byla do roku 1943 Terezie, provdaná za Františka hraběte Mensdorff-Pouily. Oba byli po odmítnutí nuceného prodeje přinuceni se do dvou týdnů vystěhovat na nedalekou postupickou faru. Přestože byl hraběnce Terezii v restituci zámek vrácen, došlo roku 1951 k jeho zestátnění. V zámeckých prostorách sídlilo Muzeum odívání, pobočka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a po roce 1961 zde našlo zázemí Oblastní muzeum Podblanicka. V sedmdesátých letech došlo ke stavebním úpravám a opravě části střech a venkovní fasády.

Šťastná hvězda zámku Jemniště, šlechtického sídla vrcholného baroka
Foto: Archiv zámku Jemniště – Elegantně vybavená expoziční jídelna.

V restituci roku 1995 byl zámek navrácen Janu Bosco Sternbergovi a jeho manželce Marii Leopoldině Lobkowiczové, rodičům Ing. Jiřího Sternberga, který se svojí ženou Mgr. Petrou, roz. Říhovou, nyní zámek vlastní a jeho část obývají se svými dětmi Izabelou a Vojtěchem. Mgr. Petra Sternbergová s vybraným vkusem navrhla vybavení zámeckých interiérů včetně závěsů, svítidel, potahů a dalších doplňků. Založila značku elegantního mysliveckého oblečení pro ženy Hunting Dress Code a svatební agenturu, která na zámku pořádá i zajišťuje svatby. Z jejího popudu byla také otevřena zámecká kavárna, kde zprvu pekla vlastní dezerty.

Zámek upoutá a nadchne na první pohled. Ze dvou stran se k němu pojí nízké budovy, kdysi hospodářské, a dotvářejí čestné nádvoří s centrální benátskou kašnou a geometricky utvářenou zahradní úpravou před hlavním vchodem. Pozornému návštěvníkovi neunikne nad ním zavěšený zvonek s postavou oblíbeného indického boha Ganéši. Pomáhá odstraňovat překážky, je bohem vzdělání, moudrosti i krásných umění a vede jedince k duchovnímu směřování.

Šťastná hvězda zámku Jemniště, šlechtického sídla vrcholného baroka
Foto: Archiv zámku Jemniště – Pohled do kaple sv. Josefa.

Pravidelné prohlídky s průvodcem v délce 50 minut umožňují návštěvníkům seznámit se s historií zámků i jeho majitelů a zhlédnout devět sálů a pokojů a na závěr i kapli sv. Josefa. Nejhonosnějším je bohatě zdobený velký sál s nástropní malbou z roku 1754, zachycující Shromáždění olympských bohů, dílo Felixe Antonína Scheflera, jenž je autorem i nástěnných maleb s alegoriemi ročních období a bohů, ztělesňujících lidské vlastnosti. Nádherně zdobená je rovněž impozantní kaple sv. Josefa. Autorem fresky nad presbyteriem je proslulý Václav Vavřinec Reiner, jeden z nejvýznačnějších českých malířů vrcholného baroka. Výzdoba hlavního oltáře pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Zámecký park o rozloze 14 hektarů založil kolem roku 1725 hrabě František Adam z Trauttmansdorffu, o přírodně krajinářskou část včetně rybníků se zasloužil v sedmdesátých a osmdesátých letech 18. století osvícený aristokrat a majitel panství Jemniště Jindřich František hrabě z Rottenhanu, jenž zde zrušil francouzskou zahradu a zřídil anglický park. Rostou tady věkovité duby, vzrostlé lípy, javory a další dřeviny, obdivovat lze exotické stromy, mezi nimi metasekvoji čínskou, liliovník tulipánokvětý či cedr libanonský. Něžnou krásou zaujme vřesoviště, bylinková zahrada i ovocný sad. Park je domovem pávů korunkatých, ve voliéře vítají návštěvníky zvučným „Ahooj“ kakadu molučtí a v prostoru vyhrazeném zvířatům můžeme vidět osla domácího, lamu krotkou, minikozičky, klokana a další.

Šťastná hvězda zámku Jemniště, šlechtického sídla vrcholného baroka
Foto: Dana Vondrášková – V útulném prostředí Cafe Custoza si lze pochutnat na skvělých dezertech a osvěžit se vybranými nápoji.

V pěkném zámeckém obchůdku a kavárně lze příjemně posedět, vychutnat si sladké osvěžení a nechat doznít příjemné zážitky z prohlídky zámeckého interiéru i z procházky parkem.

Zdroj: Text: redakce – Dana Vondrášková, www.jemniste.cz

Foto: Archiv zámku Jemniště a Dana Vondrášková

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*