Programy zdarma – tipy na vhodné programy pro váš počítač

Foto: Pikwizard

Většina užitečných programů je placených, ale ve světě počítačů je hezké to, že mnohdy existují i bezplatné alternativy. A na ně se dnes zkusíme podívat.

Bezplatných aplikací najdete celou řadu, ale mnohé z nich jsou plné reklamy, sbírají data o vás jako o uživateli nebo mají různé komerční zájmy. My se však zaměříme na tzv. open source programy. To jsou ty, jejichž zdrojový kód je veřejně přístupný, a kdokoliv tak na jeho základě může naprogramovat nebo vylepšit určitou aplikaci nebo program. Ptáte se, proč by to někdo dělal? Jednak z touhy pomoci druhým, někdy na základě různých neziskových grantů nebo nadací, případně darů apod. Často také existují celé komunity programátorů, kteří chtějí ve volném čase zlepšit život druhým pomocí bezplatných programů. Ostatně nedávno jsme to u nás viděli v pomoci státu v programování internetového obchodu na dálniční známky.

Benefity programů zdarma

Výhodou užívání takových programů je také to, že se jejich tvůrci většinou nesnaží získávat o uživatelích tolik informací jako u placených programů nebo u těch, které jsou sice bezplatné, ale zároveň mají komerční cíl. Nemusíte se tak mnohdy registrovat nebo poskytovat svá data a souhlasy s využitím pro marketingové účely apod. Ochrana vašich dat a soukromí je tu tak často vyšší než u komerčních programů.

Dalším benefitem je možnost takové programy používat i distribuovat dalším uživatelům tak, jak sami chcete. Tyto programy nebývají omezeny na určitý počet zařízení, na kterých je můžete mít nainstalovány a používat je, ani na počet uživatelů. Většině seniorů bohatě stačí funkce, které takové programy nabízejí.

Alternativou k balíku programů Microsoft Office (čili tabulkám v Excelu, textům ve Wordu nebo prezentacím v PowerPointu) je Libre Office.

Foto: Pikwizard

A teď už k těm tipům:

Alternativou k balíku programů Microsoft Office (čili tabulkám v Excelu, textům ve Wordu nebo prezentacím v PowerPointu) je Libre Office, v němž vytvoříte tabulky, texty i prezentace.

Jako správce hesel můžete využít program KeePass. 

Pokud potřebujete přehrávat videa nebo hudební soubory, nainstalujte si VLC Player.

A konečně místo komerčních programů jako Skype nebo Jitsi může k videohovorům, tolik využívaným v současné koronavirové době, dobře posloužit aplikace Jitsi, která je plnohodnotnou alternativou ke komerčním službám, jako je Zoom nebo Skype.

programy zdarma
Fotot: Pikwizadr K videohovorům dobře poslouží aplikace Jitsi.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*