Příčiny bolesti v podbřišku a co s tím

Žena leží v posteli a drží se za břicho.
Foto: Freepik.

Bolest v podbřišku je poměrně častá, a to u mužů i žen. Nemá obvykle specifické příznaky, takže diagnóza může být komplikovaná i pro praktického lékaře a je potřeba vyšetření specialistou. Obvykle nebývá nebezpečná, u žen souvisí s přicházející nebo probíhající menstruací, u obou pohlaví pak leckdy s plynatostí.

K lékaři jděte tehdy, pokud při menstruaci pociťujete bolest pravidelně – je nutné vyloučit riziko karcinomu nebo endometriózy. Pokud se nezjistí nic podobného, dostanete obvykle analgetika a počká se, zda se stav zlepší, nebo zda budou třeba ještě další vyšetření.

Zmiňoval jsem plynatost. Nadýmání související s poruchami metabolismu a obecně zažívacími potížemi bývá častou příčinou – podobně jako zácpa nebo průjem související s virovou nebo bakteriální infekcí, popřípadě se syndromem dráždivého tračníku.

Důležitý faktor k rozhodnutí o návštěvě lékaře je tedy především opakující se nebo dlouhodobá bolest. U žen může kromě zmíněné endometriózy jít také o ovariální cysty, polypy nebo myomy, o gynekologické infekce apod. K dlouhodobým příčinám bolesti v podbřišku patří rovněž zánět močového měchýře a ledvinové kameny. A napadne vás určitě také možnost zánětu slepého střeva. Ten se rovněž projevuje bolestí v podbřišku (konkrétně na pravé straně), která se zvětšuje při zvedání nohy.

Pokud bolest naopak náhle a prudce vystřeluje do zad a pánve, může být příčinou torze vaječníku, a to je na záchranku. Sanitku volejte rovněž v případě jakéhokoliv krvácení – zde může být příčinou třeba prasknutí cysty. Akutní zásah vyžadují také náhlé bolesti, které se vyskytují současně s horečkou, mdlobami apod.

Většinou tedy bolesti v podbřišku souvisejí s nadýmáním nebo menstruací u žen; pokud je však bolest velmi intenzivní nebo se opakuje, neváhejte s návštěvou lékaře.

Další články z této rubriky

Lékař měří krevní tlak.gutentor-overlay

Zachovejme si zdravé srdce

Také se vám až rozbušilo srdce? Tak s tím bušením zase opatrně. Pro uchování zdravého srdce můžete ve svém denním…
Muž a smějící se žena se objímají.gutentor-overlay

Pojďme se trochu víc smát

Už to slyším. Smát se teď, v dnešní době? Asi se zbláznila… Tak nezbláznila, ale chci nám všem nabídnout lék,…
Dvě starší dámy se drží za ruce.gutentor-overlay

Rozdíl mezi slyšením a nasloucháním

Nestačí jen slyšet, je třeba umět naslouchat. Ano, umět, což znamená učit se naslouchat. Tato dovednost nám pomůže v porozumění…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*