Pojďme se trochu víc smát

Muž a smějící se žena se objímají.
Foto: Pixabay.

Už to slyším. Smát se teď, v dnešní době? Asi se zbláznila… Tak nezbláznila, ale chci nám všem nabídnout lék, který si můžeme – a měli bychom – ordinovat každý sám, a to denně.

Úsměv nic nestojí, a přitom je k nezaplacení. Někdy to je jen takový ten vnitřní smích. Vidíte to v očích, ve vystupování toho člověka. Najednou je vám bližší, snáze se vám s ním jedná, i když má na sobě, třeba jako nyní, roušku. Takový úsměv dokáže zahnat smutek, pomůže, když jsme bezradní nebo ve stresu. Je to naše první pomoc nejen v sociálních vztazích, ale hlavně pro náš organismus.

Deprese? Co s ní?

Deprese? Co s ní?

Kromě demence je deprese nejčastějším duševním onemocněním ve stáří, ale s postupujícím věkem se nezhoršuje.…
Číst dále

Všichni jsme to už tisíckrát zažili. Přijedete do neznámého místa nebo máte před lékařským vyšetřením, schůzkou… – pak stačí malý vtípek, krátké zasmání a stres je pryč. Vazby jsou vytvořeny, vztahy navázány a ani to nebolelo. Vše jde snáz, rychleji a s empatií.

Srdečný smích je pak doslova naší záchrannou brzdou. Uvolní napětí, a pokud je vyloženě od srdce, může nám taky naše srdce zachránit. Vždyť povzbuzuje krevní oběh, zcela jistě pomáhá odbourat stres. Pomůže nám hlouběji se nadechnout, postavit se nepříjemné situaci čelem, je lékem na psychické i fyzické strasti, a to lékem dostupným nám všem.

Smějící se dívka.
Foto: Pixabay. Srdečný smích je pak doslova naší záchrannou brzdou.

Bylo napsáno už několik studií o prospěšnosti smíchu pro člověka. Dokonce je prokázané, že ten zdravý, srdečný smích pomáhá našemu mozku, že je pro něj takovým motivátorem, že pomáhá paměti a myšlení. Vtipně a zajímavě předávané vědomosti lépe „uvíznou“ v paměti.

Pojďme si tedy každý den najít důvod proč se smát nebo se alespoň usmívat na druhé. Udělejme něco pro zdraví své i svého okolí. Smích je totiž nakažlivý, z jednoho smíchu se rodí další, což je pravda známá tisíce let.

Dva páry seniorů se dobře baví u stolu.
Foto: Pixabay. Pojďme si tedy každý den najít důvod proč se smát nebo se alespoň usmívat na druhé.

Buďme méně ve stresu a více se na sebe usmívejme. Není to přeci tak těžké, obzvlášť s přicházejícím jarem bychom to mohli zvládnout, být sami sobě i svému okolí lékařem. Pár chvil nebo několik hodin smíchu denně a naše bolest nebo smutek můžou být na chvíli poraženi.

Podívejme se jeden druhému do očí, nabídněme svůj úsměv a dostaneme chvilku porozumění, malý kousek štěstí pro každého z nás.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, TheSpurce.com

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Účinky tělesné aktivity na psychikugutentor-overlay

Účinky tělesné aktivity na psychiku

V roce 2006 jsem se účastnil konference ve Slovinsku. Vyslechl jsem tam přednášku významného indického mistra jógy. Jmenoval se Swami…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*