Kurt Kotrschal: Vlk – pes – člověk

Kurt Kotrschal: Vlk – pes – člověk
Foto: Frepik

Příběh tisíciletého vztahu 

Respektovaný rakouský biolog a etolog Kurt Kotrschal (nar. 1953) napsal pozoruhodnou knihu o vztahu člověka, vlka a psa v dějinném kontextu. Je výsledkem dlouhodobého pozorování a obětavé vědecké práce a byla v Rakousku oceněna jako Vědecká kniha roku v oblasti medicíny a biologie.

Kurt Kotrschal: Vlk – pes – člověk
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Kurt Kotrschal, emeritní profesor Vídeňské univerzity, je spoluzakladatelem unikátního Wolf Science Centre (WSC), v němž od roku 2008 spolu s kolegy studuje chování vlků a domestikovaných psů. Zajímá ho, co přetrvává ve psech z jejich vlčích předků a v čem se od nich naopak liší. Poutavě mapuje historii vlků od prvních záznamů až po současnost, všímá si jejich povahy, sociálních vztahů, společenské hierarchie, způsobu lovu, zvyklostí i poměru k člověku. Zevrubně popisuje domestikaci psů i jejich soužití s člověkem a uvádí přitom na pravou míru některé vžité, avšak mylné informace.

Vlci, kteří nás odedávna fascinují nejen ve spirituální rovině, se nám způsobem života podobají mnohem více než naši blízcí příbuzní šimpanzi, což autor podrobně rozvádí. „Ideální možností, jak zvířata poznat od základů a jak se naučit jim intuitivně rozumět mimo stanovený vědecký rámec, je jejich odchov,“ říká. Úspěšně se mu věnuje od roku 2008 ve svém centru, kde funguje i vzájemné soužití lidí s vlky a psy. Na rozdíl od psů si vlci i zde zachovávají vlastní vůli, nechovají se vůči člověku podřízeně a nemají snahu se mu zalíbit. Pracovníci tu vlky nekárají, nepovyšují se nad ně a chovají se k nim s respektem. Přestože je pojí po léta hluboká důvěra, nikdy by nevkročili v noci do výběhu s dospělými vlky, natož samotní.

Kotrschal se zamýšlí, proč od doby kamenné až dosud projektujeme do vlčího chování své představy, buď jako o „bratru vlku“ v případě severoamerických indiánů, či „vlčice pramáti“, která krmí Romula a Rema, jak zmiňuje legenda o založení Říma, anebo přirovnáváním našeho chování k vlčímu. Tvrdí, že „domestikací vlka, jeho proměnou ve psa, převzali lidé i symbolicky kontrolu nad svým věčným alter egem – vlkem.“

Kniha zaujme množstvím přínosných a objevných informací. Autor si všímá, co mají společného člověk, vlk a pes a v čem se liší, a to včetně sociosexuální efektivity vlků, která je jiná než u lidí a psů. Odpovídá na otázku, odkud vlci pocházejí, a to z pohledu evolučního i geografického, kam migrují a jakým způsobem loví. Popisuje jejich povahu a chování, péči o rodinu i zákonitosti života ve smečce. V dalších kapitolách připomíná, jak se z vlků stali psi, a uvádí také na pravou míru chybné představy, jež lidé o vlcích i psech stále mají.

Kurt Kotrschal píše o vlcích a jejich soužití s lidmi a psy s láskou, erudicí i úctou. Jeho práce je obdivuhodným souhrnem cenných znalostí a zkušeností včetně nejnovějších vědeckých poznatků, jež umožňují lépe pochopit život vlků i našich věrných psích přátel a přitom ledacos napovídají i o nás samotných.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, knihykazda.cz

Další články z této rubriky

David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.
Místo na světěgutentor-overlay

Frances Mayesová: Místo na světě

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež…
David James Poissant: U jezeragutentor-overlay

David James Poissant: U jezera

Oceňovaný americký spisovatel David James Poissant se narodil v Syrakusách ve státě New York. Stěhoval se pak po různých místech,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*