Když mi voní svět

Když mi voní svět
Foto: Pixabay

Mám ráda přirozené vůně, miluji různé experimenty s bylinkami v kuchyni. Těším se každé jaro na první bylinky, které mi vyrostou na zahradě, ráda se dívám na pořady o tom, jak se vaří v různých zemích nebo co všechno pomáhá našemu zdraví. Chtěla bych se s vámi podělit alespoň o některé zajímavosti ze světa koření.

Jako malá holka jsem stejně jako ostatní děti sbírala lipový květ, přesličku nebo březové listí, abychom splnili školní povinnost. Přesto nebo právě proto ve mně zůstalo přesvědčení, že nic neprovoní byt lépe než sušené bylinky a koření.

Na dovolené u moře si užívám procházení místních trhů s čerstvým zbožím a neuvěřitelnou spoustou koření. V posledních letech se najdou i u nás většinou menší krámky, ve kterých, když do nich vstoupíte, zapomenete na čas a své okolí, protože jsou plné různých bylinek a koření.

Mám ráda vůně skořice nebo vanilky, spojené s cukrovím a sladkým pečivem. Při vaření ráda používám kari, kurkumu nebo koriandr, stejně jako majoránku, rozmarýn, tymián nebo bobkový list. Jsou bylinky, které si umím vypěstovat sama, a jsou takové, že vlastně ani nevím, jak vypadají v ještě nezpracovaném stavu.

Krásně voní bazalka nebo meduňka, když je donesu do domu, stejně jako libeček. Sůl smíchaná s medvědím česnekem provoní maso nebo omáčku, ale nezpůsobí zažívací potíže, jaké může udělat klasický česnek. Jalovec ve spojení se zvěřinou, stejně jako nové koření s omáčkou, to jsou spojení u mne zakódovaná snad od malička.

Kvalitní červená paprika na guláš je stejně důležitá jako velké množství cibule. Tak jak jsem s věkem objevovala rozdíly mezi bílou, žlutou a červenou cibulí, postupně odhaluji chuťová specifika různých druhů bazalek nebo pepřů.

Mám ráda vůni „svařáku“, kterou mám spojenou s vánočními svátky, stejně jako chuť a vůni saturejky mám spojenou s mořem a odpočinkem. Chutná mi zázvorový čaj a pečené brambory s kmínem na plechu. Opatrně využívám specifickou vůni muškátového oříšku. Donedávna jsem byla nedůvěřivá vůči šalvěji, než jsem poznala, jak dokáže výborně dochutit maso.

Fenykl se osvědčil při bolení bříška už u mých dětí a tuto zkušenost jsem zúročila i u vnoučat. Na dýchací cesty pomáhá třeba indická černucha, připomínající mák, která je ale dobrá i k dochucení masa nebo luštěnin. Chilli zase v přiměřené míře může být také lékem, ale jeho silné druhy s vysokým obsahem capsaicinu můžou způsobit i smrt.

Ať už vyjmenujete jakékoliv druhy koření, ráda se s nimi seznámím. Koření nám pomáhá mít voňavější svět a chutnější, zajímavější jídla, stejně jako nám může pomoct předcházet nemocem nebo je porazit.

Mám ráda kořeněný svět.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová

Další články z této rubriky

Za co nám ledviny (ne)poděkujígutentor-overlay

Za co nám ledviny (ne)poděkují

Onemocnění ledvin je často chronické a bezpříznakové, takže o něm prakticky nevíme. Přitom postihuje 10 % populace.
Doba plastovágutentor-overlay

Doba plastová

Pojďme si v čase, kdy se tak brojí proti plastům, brčka jsou skleněná a lžičky bambusové, podívat na to, jak…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*