Karel Jordán: Naše zlatá šedesátá 1960-1970

Karel Jordán: Naše zlatá šedesátá 1960-1970
Foto: Pixabay

Malý průvodce velkou dekádou

Hrdinové, padouši, radosti, naděje a zklamání

Dramaturg, hudební redaktor a spisovatel Karel Jordán (nar. 1952) oživuje nezapomenutelnou éru šedesátých let mnoha dějinnými fakty i osobními vzpomínkami. Textu dodává punc osobitosti i autentičnosti ve zdařilé rovnováze subjektivního a objektivního pohledu.

Karel Jordán: Naše zlatá šedesátá 1960-1970
Foto: Se svolením Euromedia Group, a. s.

Nad knihou s množstvím dobových fotografií zaplesá srdce pamětníků i čtenářů zajímajících se o naši historii i mnohé její originální retro připomínky. Karel Jordán si všímá fenoménů typických pro život v Československu. Legendární zlatá šedesátá představovala ve světě zlomové události, jež působily i na poměry u nás doma, za „pevnou hrází socialismu a míru“. Léta, považovaná za nejdynamičtější dekádu 20. století, autor mimo jiné hodnotí: „Ona desetiletka nás však unikátně stmelila a přechodně propojila s celým světem, byť na západní hranici odříznutým nerezavějící železnou oponou.“

Karel Jordán se úvodem představuje a odhaluje svůj život v čase, kdy většina z nás byla alespoň zapsána v nějaké organizaci, od jisker, pionýra, svazáka, člena ROH, až po členství v Komunistické straně. Zmiňuje, co „zlatým šedesátým“ předcházelo, a poté se již v jednotlivých kapitolách zaměřuje na typické projevy každodenního života, politický vývoj, kulturní a sportovní vyžití, koníčky a podobně. Připomíná například knižní čtvrtky, kdy se na nové knihy stály dlouhé fronty, nebo na vydávání legendárních komiksů a populárních časopisů jako Abc, Ohníček, Sedmička, Rychlé šípy. Uvádí, co se tehdy četlo kromě Starých pověstí českých, Babičky, pohádek, Švejka nebo titulů povinné četby, mezi nimiž nechyběl Timur a jeho parta, Honzíkova cesta, Mladá garda, Malý Bobeš atd. Mezi oblíbené patřily tituly ilustrované Zdeňkem Burianem či foglarovky, mayovky, verneovky, nesmrtelní Tři mušketýři, stejně jako Bílý tesák od Jacka Londona. Četly se Vzpomínky na budoucnost Ericha von Dänikena, Za sedmi divy světa od Vojtěcha Zamarovského i Jitro kouzelníků a rovněž utajované knihy Karla Weinfurtera, Františka Kabeláka či astrologa a hermetika Jana Kefera.

Zvláštní oddíl je věnován letu prvního člověka do vesmíru, majoru Juriji Alexejeviči Gagarinovi a vývoji kosmonautiky včetně vstupu prvního člověka na Měsíc. Následují zmínky o legendárních filmech „od Zemana po Bergmana“, nechybí ani indiánská romantika Poklad na Stříbrném jezeře a další díly se statečným Vinnetouem. Vzpomeneme na naše i zahraniční filmové hvězdy a první velkofilmy, jako byla například „největší filmová událost všech dob“ Kleopatra s Elizabeth Taylorovou v hlavní roli. Autor zamíří pomyslným reflektorem také na prkna, která znamenají svět. Neopomíjí se ani tehdejší móda s oblibou roláků, šusťáků, kaliopek a podobně.

Další úsek připomíná nové rekordy a úspěchy ve sportu a jeho slavné osobnosti. V „dokonalé hudební desetiletce“ jsou představeni nejen charismatičtí Beatles, ale i další skupiny a zpěváci. Údiv vzbudí i tehdejší sběratelské vášně, zaměřené na nálepky zápalek, sýrů, obaly gramodesek, žvýkaček, známky…

Jsou zde informace o osmašedesátém, kdy došlo k ozbrojenému vpádu spojeneckých vojsk, i o tom, co pak následovalo v sedmdesátých letech. „Život šel dál, protože musel, ale probíhal za přetvářky a nesvobody, čímž v nás zanechal často nikdy nezhojené jizvy.“

Za každou z dvaceti kapitol jsou přehledně a stručně shrnuty v datech významné události, k nimž došlo u nás i ve světě.

Kniha obsahuje velké množství dobových fotografií, dokumentujících jedinečné období, které mnozí z nás pamatují a rádi si připomenou čas svého mládí. Mnohým poskytuje vítanou příležitost se s dobou „zlatých šedesátek“ nekonformním a přitažlivým způsobem seznámit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*