Jaký je nejobvyklejší kus nábytku?

Křesla.
Foto: Scndishop.cz

Mnohdy řešíme design celého bytu nebo domu: od sedačky po koupelnu nebo bytové doplňky. Ovšem naopak málokdy řešíme jeden typ nábytku. Možná proto, že je natolik obyčejný, nepřikládáme mu takovou váhu. Přitom nás doprovází každodenním životem. Který kus nábytku to je?

Ano, možná jste tipovali židli a je to židle. Bez ní si své každodenní fungování ani neumíme představit. Pokud právě teď sedíte na své oblíbené židli, ať již kancelářské, jídelní nebo nějaké pracovní, pojďte se s námi podívat do její historie. Možná, že se na svou židli poté podíváte jinýma očima.

Historie jedné židle

V pravěku lidé seděli většinou na zemi. Podlaha byla z udusané hlíny a lidé tak seděli blízko ohniště. Jako sedák mnohdy sloužilo jen seno nebo klestí. Brzy však lidé začali traviny splétat, pazourkem opracovávat dřevo nebo proplétat klestí a využívat kosti. Kolem ohniště se používaly často kameny, to přetrvalo dodnes.

První větší rozvoj sedacího nábytku začal v době, kdy byly objeveny první nástroje na opracování dřeva – sekery, nože, dřevěné paličky či škrabadla. Rozvoj spojování dřeva pomocí čepů, kožených řemínků nebo opletaných spojů dal vzniknout prvním stolcům na sezení. Ty se začaly hojně užívat v době, kdy podlaha již nebyla hliněná. Takto vznikala i různá lehátka proplétaná proutím nebo trávou, stoličky, stoly či police.

Scandishop.cz židle
Foto: Scandishop.cz Židle a křesla najdete na Scandishop.cz

Sezení jako znak moci

Sezení bylo výsadou bohatých a mocných. S postupným zavedením nového topného systému otevřených ohnišť, kterými se staly krby a pece, se měnil i způsob sezení. Hlavně v bohatých vrstvách obyvatelstva se začaly objevovat stolce, sedáky a trůny s vysokými opěradly a podnožníky. Pro pohodlí byly vystlány kůžemi a polštáři. Až mnohem později, koncem středověku, vzniklo čalounění. Tím se sedací nábytek stal značně pohodlnějším.

Scandishop židle
Foto: Scandishop.cz Velký výběr židlí najdete na Scandishop.cz

Období renesance přineslo více originality, pestrosti a pohodlnosti. Vzhled židle se razantně změnil. Na rozdíl od těžkých stolců a trůnů se začaly vyrábět židle lehčí, a současně stabilnější, které následně svými konstrukčními vlastnostmi a tvarem velmi připomínaly židle dnešní.

Židle všem

Ve venkovských staveních byly spíše využívány lavice. Židle byly k vidění jen zřídka. Pokud ve stavení měli židli, jednalo se o pár kousků, povětšinou určených k usazení pro hosty. Některá řemesla však židli přímo potřebovala, protože se práce při sezení vykonávala lépe. Často se židle využívala u kolovratu, při vyšívání nebo při mísení těsta. A v neposlední řadě samozřejmě poskytovala taková židle člověku možnost odpočinku a třeba i lenošení.

Scandishop.cz židle
Foto: Scandishop.cz Výběr křesel a židli najdete na Scandishop.cz

Každá etapa v kulturních meznících lidstva dávala židlím jiný význam a měnila se tudíž i jejich konstrukce. I aktuální módní vlna ovlivňovala konečnou podobu židle.

V období baroka se židle musely přizpůsobit širokým sukním dam a móda dala vzniknou také stylu křesel, kterým se dodnes přezdívá lenošky. Velmi oblíbené bylo v tomto období i čalouněné křeslo – tzv. ušák, které poskytovalo oporu především pro hlavu. Takový „ušák“ máte doma možná ještě dnes.

Zdroj: Redakce Justýna Malásková, Scandishop.cz

Další články z této rubriky

Topiary – strom štěstígutentor-overlay

Topiary – strom štěstí

Od miniaturních „stromků štěstí“ až po velké instalace, topiary dodávají kouzlo a styl, obohacující jakýkoliv prostor.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*