Jak často měnit povlečení? A co ručníky a utěrky? Léto mění pravidla hry

Foto: Unsplash.com

Na první pohled je to jednoduché. Pokud je něco špinavé, vypereme to. Co když ale ložní povlečení nemá viditelné skvrny a ručník se zdá být čistý i po opakovaném použití? Poradíme vám, jak často byste měli měnit povlečení, ručníky a utěrky, aby se v nich nemnožily bakterie.

Výměna povlečení

Ložní prádlo bychom měli měnit zhruba každé dva týdny. Ačkoliv se nám možná i po této době zdá povlečení čisté, není tomu tak. Během spánku se do něj dostávají naše odumřelé kožní buňky, náš pot a další nečistoty. Toto vše pak tvoří ideální potravu pro roztoče.

Pozor, v létě doporučujeme měnit povlečení klidně každý týden. Je totiž větší teplo, více se potíme a naše kůže se více loupe (například po opalování). Jednou za týden by měli povlečení měnit také lidé, kteří spí v posteli s domácími mazlíčky nebo mají například astma.

Ručníky a jejich výměna

V hotelech nám pokojový servis často vymění ručník už po jednom použití. Tak častá výměna však není třeba. Pokud ručník není viditelně špinavý nebo nezapáchá, stačí, když ho vyměníme zhruba jednou za 2-3 dny. Ručníky na obličej nebo osušky, do kterých utíráme miminka, můžeme prát klidně každý den. 

Speciální tip pro vás: Vlhké ručníky jsou ideálním místem pro růst bakterií. Proto je třeba, nechat je po každém použití pořádně uschnout a prát je alespoň na 60 °C.

Foto: Unsplash.com

Utěrky. Nepostradatelní pomocníci v kuchyni.

S výměnou utěrek většinou není problém. Správná hospodyňka totiž utěrku v kuchyni používá každý den a když vidí, že je špinavá, vymění ji za novou.

Foto: Unsplash.com

Používáte utěrky pouze na usušení umytého nádobí? Pak se vám může snadno stát, že se na nich větší skvrny neobjeví. I tak je ale nutné utěrky pravidelně měnit, a to ideálně každý druhý den. Na utěrkách totiž ulpívají nepatrné zbytky jídla, dostává se na ně voda. Vlhké utěrky jsou ideální líhní pro bakterie, a to především v létě, když je teplo.

Důležité tipy na závěr:

  • Povlečení, ručníky i utěrky perte alespoň na 60 °C. Po vyprání je dejte do sušičky nebo usušte a přežehlete. 
  • Udržujte svou pračku čistou a pravidelně ji čistěte. Čistá pračka = čisté prádlo.
  • Pokud se utěrka dotkne syrového masa nebo jeho šťáv, dejte ji okamžitě vyprat.

Zdroje: Adam Beran – Autorský text, https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/how-often-you-should-wash-your-sheets/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-casto-menit-rucniky-20300908.html, https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/jak-casto-v-lete-menit-rucniky-povleceni-a-pyzama, https://www.bbc.com/news/newsbeat-61259074

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*