Cyril Northcote Parkinson: Zákony profesora Parkinsona

Cyril Northcote Parkinson: Zákony profesora Parkinsona
Foto: Freepik

Jízlivé nesmysly byrokracie

Britský historik, spisovatel a důstojník Cyril Northcote Parkinson (1909-1993) je tvůrcem slavných zákonů. Nejde přitom o zákonná opatření a nařízení jako taková. Profesor Parkinson naopak bere na paškál byrokratický systém, a to s notnou dávkou ironie. Není divu, že se mezi příznivci suchého anglického humoru staly populární natolik, že vycházejí ve stále nových vydáních.

Cyril Northcote Parkinson: Zákony profesora Parkinsona
Foto: se souhlasem nakladatelství Leda

Pro představu těch, kteří dosud proslulé zákony profesora Parkinsona neznají, jejich první věta pocházející z článku uveřejněného v časopise Economist roku 1955 zní: „Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času“. Autor tento princip rozvádí hned v úvodu na několika příkladech ze života, zejména úřednického, a tvrdí mimo jiné, že „úředníci si navzájem přidělávají práci.“ Což nutí k zamyšlení, proč navzdory proklamacím o snížení jejich počtu stále přibývají. Věčně živou otázkou také zůstává, kolik práce udělají, když „počet úředníků státu vůbec nesouvisí s množstvím jejich práce.“ Kdo zná televizní seriály Jistě, pane premiére a Jistě, pane ministře, ví, oč zde běží.

Autor vtipně vystihuje zákonitosti úřednické činnosti. Radí, jak si vytipovat skutečné osobnosti v nejdůležitější instituci současného života, na koktejlovém večírku, nebo jak se předává „černý Petr“, tedy riskantní projekty, s nimiž nechce mít nikdo nic společného. V dalším zákonu objasňuje, proč výdaje narůstají úměrně s příjmem. Ilustruje to na příkladu manželů, kteří začnou plánovat, jak naloží s vyšším příjmem, a záhy zjistí, že ho utratí stejně jako nízký, a zase sotva vyjdou. Co platí pro jednotlivce, platí i pro státní hospodářství, kde i sebevyšší státní příjmy pohltí řada naléhavých výdajů.

Kritický pohled profesora Parkinsona neušetří ani téma věčného papírování, role muže číslo dvě, zákon o odkladu nebo plány a investice. Pro mnohé bude také aktuální úvaha, v jakém věku odejít do důchodu, či zcela soukromá rada, jak si vybrat tchána, která také přijde vhod.

Díky pilnému studiu Parkinsonových zákonů si každý může vydobýt významné postavení nejen v obchodním světě. Nevěříte? Pak je načase otevřít jeho knihu. Zjistíte, že životem ověřené zákony stále platí. Může to být zdánlivě neblahé zjištění, avšak s humorem jde všechno lépe, jak dosvědčuje světový úspěch Parkinsonových zákonů, podaných brilantně a s vtipem, obnažujícím „jízlivé nesmysly byrokracie“.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, leda.cz

Další články z této rubriky

David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.
Místo na světěgutentor-overlay

Frances Mayesová: Místo na světě

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež…
David James Poissant: U jezeragutentor-overlay

David James Poissant: U jezera

Oceňovaný americký spisovatel David James Poissant se narodil v Syrakusách ve státě New York. Stěhoval se pak po různých místech,…

1 Comment

  1. Parkinsonovy zákony popisují jak. Nepopisují proč. To už by nebyla taková sranda. A kdyby navrhl, co s tím, tak to by byla hotová tryzna.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*