Co se dá vysévat v létě

Co se dá vysévat v létě
Foto: Pixabay

I když se letní měsíce nesou ve znamení sklizně, je spousta zeleniny, kterou můžete vysévat. Prodloužíte si tak zahradnickou sezónu o několik týdnů a sklízet budete ještě před prvními mrazy.

Červen

Na konci června ještě můžete předpěstovávat rané odrůdy kedluben, jen si dobře pohlídejte zálivku. Kedlubny nemají rády nárazové zalévání, pak bulvy pukají. Můžete se pustit také do výsevu brokolice nebo květáku, ale vybírejte odrůdy s krátkou vegetační dobou. Vysít se dají také bylinky, zajistíte si tak čerstvé koření až do podzimu.

Do konce měsíce se dá vysévat rovnou na záhon červená řepa, kdykoliv pak saláty nebo celoroční ředkvičky.

Červenec

Spousta lidí dělá tu chybu, že v létě zeleninu ze záhonů sklidí, ale prázdné místo už dál nevyužije. Přitom je toho tolik, co ještě stihne vyrůst do mrazů…

Jde třeba o saláty, celoroční ředkvičky, ředkve, pak choi, keříčkové fazole na lusky, mangold nebo čínské zelí. Co se týče salátů, semínka vysejte do příjemného stínu a pečlivě hlídejte, aby nezůstala na suchu. Nevyklíčila by. Z odrůd vybírejte takové, co nemají tendence vybíhat do květu a snesou i teplé počasí.

Srpen

Srpen je sice nejteplejší měsíc, ale na srážky bývá bohatší než červenec. I teď můžete s klidem vysévat saláty, celoroční ředkvičky, špenát, salátovou čekanku nebo šruchu. U všech semínek je důležité hlídat zálivku, nepravidelné zalévání nebo dokonce úplné sucho nesvědčí žádným z nich. Kdo má chuť experimentovat, může se ještě v srpnu pustit do výsevu hlávkové kapusty nebo bulvového fenyklu. Obojí má relativně krátkou vegetační dobu a pokud nepřijdou na podzim brzké mrazy, je šance, že zeleninu sklidíte v uspokojivé velikosti. Lepší než přímý výsev na záhon je sazeničky nejprve předpěstovat a ven je přestěhovat, až trochu povyrostou.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Co se dá vysévat v létěgutentor-overlay

Co se dá vysévat v létě

I když se letní měsíce nesou ve znamení sklizně, je spousta zeleniny, kterou můžete vysévat. Prodloužíte si tak zahradnickou sezónu…
Tajemství správné letní zálivkygutentor-overlay

Tajemství správné letní zálivky

Léto je v plném proudu, úroda ze zahrady pomalu dozrává a nastává období, kdy je potřeba zemi dodávat vláhu. Spousta…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*