Chorvatský rival: Češi se tu cítí jako Němec u nás, je zde levně a krásně

Foto: Unsplash.com

Na dovolenou můžete vyrazit do Chorvatska jako každý rok, nebo můžete udělat změnu vyzkoušet jinou destinaci. Doporučujeme Albánii. Ta nabízí nedotčené pobřeží, průzračnou vodu, výbornou středomořskou kuchyni a také cenově dostupné ubytování.

Rostoucí obliba Albánie u českých turistů

Albánie je balkánská země ležící na pobřeží Jaderského a Jónského moře. Má překrásnou přírodu i bohatou historii. Navštívit můžete například národní park Theth v údolí Prokletých hor, kde se nacházejí smaragdově modré řeky, burácející vodopády i krásné barevné orchideje. Dále pak doporučujeme plavbu po jezeře Komani nebo výlet do údolí řeky Valbonë.

Máte raději architekturu? Vydejte se do nejkrásnějších albánských měst (Berat a Gjirokastra), která jsou zapsána i na seznamu památek UNESCO. Pokud chcete objevovat krásy města i přírody zároveň a ještě se koupat v moři, musíte do města Himara. Oblíbená je i oblast kolem přístavního města Drač, které se nachází jen 20 kilometrů od metropole Tirany.

Vlajka Albánie
Foto: Unsplash.com

Největší výhodou Albánie je pak to, že ji turisté zatím neobjevili. Pokud sem tedy zamíříte, nehrozí vám, že se budete tlačit v ulicích měst s dalšími lidmi nebo budete muset trávit dny na přeplněných plážích.

Nízké ceny a pohostinní Albánci

Pokud nechcete za dovolenou utratit všechny své úspory, je pro vás Albánie ideální volbou. Ubytování tu seženete dokonce levněji než v Chorvatsku, drahé nejsou ani další služby. Najíte se tu dobře a levně. V obchodech si pak určitě kupte olivy, nektarinky, hroznové víno nebo citrusy. Pochutnáte si. Ochutnat musíte také balkánskou pálenku rakiji.

Foto: Unsplash.com

Albánie je bezpečná, už dávno tu nenajdete mafiány, pašeráky a další kriminální živly. Rychle tu naopak vyrůstají hotely a luxusní resorty, které lemují dlouhé pláže. Nechybí ani nové restaurace a obchody. Ještě počátkem 90. let minulého století byla v Albánii chabá silniční síť, ale i to se v posledních letech mění. Albánii křižují tři čtyřproudé dálnice, které spojují velká města.

Obyvatelé Albánie jsou velice pohostinní, přátelští a ochotní. Rádi se také baví, a to především ve večerních a nočních hodinách. Rozhodně z nich ale nemusíte mít strach.

Tak překonejte předsudky a vyrazte do Albánie. Přesvědčte se o tom, že Albánie už dávno není zemí, kde si musíte dívat pozor na každém kroku.

Zdroje: Autorský text – Adam Beran, https://www.radynacestu.cz/magazin/top-6-prirodnich-kras-albanie/ albania.al, invia.cz, https://www.lidovky.cz/cestovani/dobrodruzna-albanie-pruzracne-more-nepreplnene-plaze-a-temer-panenska-priroda.A190917_153305_aktuality_ape, https://zivotvcesku.cz/chorvatsko-ma-silnou-konkurenci-ekonom-dal-tip-na-dovolenou-kde-si-cech-muze-pripadat-jako-kral-a-levneji/

8 Comments

 1. Co osoba to zkušenost a jiný názor,ale být někde přepaden a zdržovat se tam 3 měsíce,mít na dovolené střelnou zbraň tak to je nějak moc. Právě jsem se z Albánie vrátil projel ji celou sám z jihu na sever na motorce a můj poznatek pobřeží špatné,drahé,přelidněné,není o co stát a nikdy více,hory nádherné,ryzí autentické a tam se vrátím rád. Můj názor,má zkušenost,příště to může být jiné.

 2. Zdravím,
  chápu, že z turistů si chce každý odkrojít svůj díl, ale Albánie si bude muset ještě hodně dlouho počkat.
  letos jsem naplánoval dovolenou v počtu 5.ti dospělých, jedno dítě a dva male feny. Zcela logicky jsem proto zvolil auto, VW MULTIVAN.
  Cesta probíhala dobře do doby, nežli jsem se dostal na silnice blíže k Albánii a Albánii samotné. Výsledkem je popraskané přední okno od kamínků ale vrcholem je vylomené kolo a poškozená poloosa. A když jsem řekl má asistenti kde jsem, s čím jsem a co se stalo tak oslavné radostné písně to na druhé straně sluchátka nebyly.

  Takže pokud Albánii, tak skutečně asi jen letecký, nechat se jak přivést do resortu, tam být zavřený jak na vazbě a po týdnu ci jak kdo si zvolí zase stejným způsobem zpět domu.
  A toto já upřímně zájem nemám!!!

 3. Vloni jsem v této zemi pobyla 3 měsíce, tudíž mohu konstatovat, že článek je možno akceptovat pouze tehdy, pokud se budete zdržovat v letoviscích a městech.
  Vnitrozemí a venkov je drsné a zlé, 4x nás přepadli a bylo to velmi ošklivé, naštěstí jsem měla střelnou zbraň.
  Albánii již nikdy!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*