Arthur Ignatius Conan Doyle (22.5.1859 – 7.7.1930): autor detektiva Sherlocka Holmese, postavy, kterou čtenáři odmítli nechat zemřít

Arthur Ignatius Conan Doyle
Foto: Freepik

Britský lékař, spisovatel, dramatik, významný představitel detektivní a sci-fi literatury. Kromě toho také autor historických románů, esejí, dětské literatury, fantastických a dobrodružných příběhů, strašidelných povídek, poezie i literatury faktu. Přestože tento spisovatel tvořil v mnoha oblastech literatury, uznání si vydobyl detektivními příběhy, v nichž vymyslel geniálního Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Johna Watsona.

V rodině irského původu ve skotském Edinburghu se 22. května roku 1859 narodil Arthur Conan Doyle. Vzdělání absolvoval v jezuitské koleji. Když mu bylo 15 let, poprvé ve svém životě navštívil Londýn. Bylo to na konci 19. století a atmosféru tehdejšího velkoměsta, která byla v tom období skutečně strašidelná, posléze často využíval ve svých detektivkách.

Závěr svých středoškolských studií absolvoval v rakouském Feldkirchu, protože tam měla jeho škola pobočku. Když se vracel zpět do Anglie, chvíli pobýval v Paříži u svého strýce. Zde se poprvé seznámil s povídkami amerického spisovatele Edgara Allana Poea, které ho naprosto okouzlily.

Po střední škole nastoupil ke studiu lékařství v rodném Edinburghu. Poté pracoval jako lodní lékař na moři a už zde si psal svůj deník, který si i sám ilustroval. Následně si otevřel ordinaci, ale vzhledem k nedostatku práce se ve volných chvílích začal věnovat literární tvorbě. Vycházel ze svého velkého vzoru Edgara Allana Poea a podle jeho detektiva Dupina vytvořil svého Sherlocka Holmese.

Jako první byla v roce 1887 vydána Studie v šarlatové – vycházela nejdříve v časopise a později byla vydána knižně. Doyle si však tímto žánrem chtěl pouze „přivydělat“ a zamýšlel se věnovat klasické literatuře, především historickým románům. Dva roky poté vydal historický román Micah Clarke, který se odehrává v 17. století, ale nebyl tak úspěšný jako Doylova kriminální tvorba. Následující rok publikoval Znamení čtyř – opět detektivní příběh se Sherlockem Holmesem a znovu populární. Další rok mu vycházel v časopisu Cornhill na pokračování historický román Bílá společnost, jehož děj se odehrával za doby stoleté války, ve 14. století, ale čtenáři z něj nebyli nadšeni.

Doyle poté odjel do Berlína a následně do Vídně, protože plánoval stát se odborným očním lékařem a tam si zvyšoval specializaci. Když se vrátil do Londýna a opět otevřel ordinaci, zažil znovu zklamání z nedostatku pacientů. Pak už se, od roku 1891, naplno věnoval jen literární tvorbě. Jeho povídky začaly vycházet v časopisu The Strand Magazine a Sherlock Holmes se stal literární ikonou.

V povídce Poslední problém nechal Doyle Sherlocka Holmese zemřít, ale čtenáři autora donutili, aby s touto postavou dál pracoval. Tak došlo ke vzkříšení hlavního hrdiny, kdy v dalším příběhu Holmes vysvětluje svůj velkolepý únik před smrtí. A tak vznikl populární Pes Baskervillský a další povídky. Proslýchá se, že Sherlock Holmes vlastně nikdy neumřel, ale žije na venkově, věnuje se včelařství a medituje.

Romány a povídky se Sherlockem Holmesem byly několikrát zpracovány ve filmech. Populární je i seriál, který se odehrává v dnešní době. Naši tvůrci si tuto legendární postavu „vypůjčili“ do filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese s Vlastou Burianem a Lídou Baarovou. Sherlocka Holmese si tady zahrál Martin Frič.

Doylův Sherlock Holmes se dočkal takové popularity, že ačkoliv se nejedná o reálnou osobu, má v Londýně své muzeum. Je pochopitelně v ulici Baker Street v domě číslo 221b. Místnosti jsou zařízeny ve viktoriánském stylu, jenž byl typický pro dobu, kdy detektiv „žil“. Návštěvníci mohou spatřit jak jeho pracovnu, tak ložnici, jakož i předměty, které Sherlock Holmes používal: křeslo, do kterého si mohou i sednout a oddat se pocitu, jaký mohl slavný detektiv zažívat, když řešil své případy, jsou zde také housle, na které hrál, lupa, papuče, jeho čepice nebo převleky, ba i chemické vybavení nebo jeho sbírka dýmek.

Arthur Conan Doyle se ke konci svého života věnoval spiritismu a zkoumal možnosti existence duchů, víl a strašidel.

Jen jedno z šesti Doylových dětí, syn Adrian Malcolm Conan Doyle (1910–1970) se stal také spisovatelem. Je mimo jiné autorem biografie o svém otci.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, Knihobaze.cz

Další články z této rubriky

Křídla – nejen o kniháchgutentor-overlay

Křídla – nejen o knihách

V Městské knihovně Frýdek-Místek s její tradicí sta let a titulem „Městská knihovna roku 2022“ pořádáme již pět let cyklus…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*