Agatha Christie: Letní záhady

Agatha Christie: Letní záhady
Foto: Pixabay

Fenomenální Agatha Christie (1890-1976) napsala obdivuhodných tři sta děl včetně proslulých, sofistikovaných detektivních příběhů s nádechem časů staré dobré Anglie.

Především detektivní žánr spisovatelku proslavil natolik, že po Bibli a Shakespearovi patří k nejvydávanějším autorům s ohromujícím počtem dvou miliard prodaných výtisků. V roce 1971 jí byl královnou Alžbětou II. udělen titul „dáma britského impéria“. Čtenáři ji však milují a oceňují jako nepřekonatelnou královnu detektivek.

Agatha Christie: Letní záhady
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia

Do Letních záhad je vybráno dvanáct kratších napínavých příběhů, poprvé vydaných vesměs ve dvacátých letech 20. století. Patří k nim i legendární a zfilmovaná Smrt na Nilu, Rádžův smaragd, Chrámek bohyně Astarté a další příběhy, z nichž běhá mráz po těle a spolehlivě zchladí v tropických letních dnech. Případů se střídavě úspěšně ujímá usedle působící, ale velice bystrá slečna Jane Marplová a pedantický, vždy perfektně oblečený a trochu samolibý detektiv Hercule Poirot s věrným přítelem a pomocníkem, kapitánem Arthurem Hastingsem.

Autorka vnímavě vykresluje psychologii povah všech osob, jejich vzájemnou provázanost i podporu, která se nezastaví ani před krvavým zločinem. Rafinované zápletky gradují do nečekaných vyústění. Chvíle napětí střídá úleva při rozuzlení, aby se čtenář s chutí pustil do dalšího tajemného příběhu… Jejich představitelé patří často ke společenské smetánce, mezi slavné, bohaté lidi či dokonce potomky slavných knížecích rodů. Stejně důležitou roli v příbězích hrají i prostí lidé, například sympatická, nebojácná Jane Clevelandová, která je bez peněz a urychleně musí najít práci. Když se jí podaří získat sice poněkud zvláštní, ale dobře placené zaměstnání, vše se zvrtne úplně jinak, než čekala. V příběhu nazvaném Harlekýnská ulička se setkáme s podivným panem Harley Quinem a odhalí se nám střežená tajemství několika protagonistů i samotného, na první pohled nenápadného, obyčejného průchodu.

S obdivem sledujeme Poirotův systematický a důvtipný postup při pátrání po zmizelém panu Davenheimovi. „Je pravda, že k podobným případům přistupuji vědecky a s matematickou přesností, které jsou u nové generace detektivů bohužel až příliš vzácné! Smysly klamou. Člověk musí hledat pravdu zevnitř – nikoli zvenku.“ Jako vždy vedou zaktivované šedé buňky a postřeh k detailům Poirota neomylně k cíli.

V knize, která potěší všechny milovníky napětí, je úvodem otištěna dávná vzpomínka Agathy Christie na romantickou, avšak traumatizující příhodu z dětství, jež byla převzata z jejího životopisu.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, euromedia.cz

Další články z této rubriky

77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…
Ohnivé květygutentor-overlay

Susan Meissner: Ohnivé květy

Americká spisovatelka a publicistka Susan Meissner (nar. 1961) napsala několik oceňovaných románů, mezi něž patří i strhující příběh o ztrátě…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*